Zanim pojawi się demencja, twoje ciało da ci 7 wczesnych znaków ostrzegawczych

Zdrowie Data publikacji: 09 lutego 2018

Demencja to wiele różnych objawów zgrupowanych pod jedną nazwą. Najczęstsze problemy, z którymi muszą się zmagać osoby starsze z demencją jak i ich opiekunowie to brak samodzielności, trudności z mówienie, zaniedbania higieny osobiste, nierozpoznawanie członków rodziny, halucynacje czy wiele innych. Demencja nie przychodzi od razu. Możemy zauważyć ją wcześniej po tych siedmiu objawach i odpowiednio się przygotować.

7 wczesnych objawów demencji

Czy do demencji można się przygotować? Oczywiście, że tak. Musi to być jednak świadome działanie zarówno osoby starszej jak i jej otoczenia. Doskonale wiem czym jest demencja, opiekowałam się starszą osobą gdy nadeszła. Nie byliśmy na to gotowi dlatego wiele problemów rozpracowywaliśmy w trakcie. Dzisiaj wiem co bym zmieniła i wiem, że dużo rzeczy można zrobić już wcześniej przygotowując choćby mieszkanie do wygody zarówno opiekuna jak i osoby starszej.

Jest to bardzo przykre gdy obserwujemy jak osoba nam bliska zaczyna się zmieniać. Później tak naprawdę nasze relacje całkowicie się zmieniają, musimy dbać o jej bezpieczeństwo jak o dziecko w zależności od stopnia demencji, która się pogłębia. U niektórych trwa to dłużej u innych szybciej.

Zanim pojawią się oczywiste symptomy demencji, które znajdziemy w książkach, pojawiają się subtelne zmiany. Dzisiaj na łamach portalu opisanych zostanie siedem z nich. Nie lekceważcie ich. Rozmawiajcie ze sobą i przygotujcie się do tego. Im więcej zrobicie teraz tym później będzie wam lżej.

1. Niezdarność

Zaczyna brakować koordynacji więc zaczynasz się potykać chodząc. Dochodzi do niby niezdarnych zdarzeń, coś przypadkiem możesz przewrócić bo wydaje się, że jest to dalej, a faktycznie było bliżej i nie trafiłeś w to ręką. Problemy z percepcją mogą być wczesnym objawem demencji i często z początku są zganiane na niezdarność, która przychodzi z wiekiem.

2. Nie odbieranie sarkazmu

Badania przeprowadzone przez badaczy University of California w San Francisco wykazało, że degeneracyjne choroby mózgu wpływają na zdolność wykrywania sarkazmu. Badania pokazały, że osoby, u których rozwijała się demencja nie mogły odkryć czy ktoś kłamie czy jest szczery chociaż było to oczywiste.

3. Niewłaściwe zachowania społeczne

Gdy nagle osoba zachowuje się odpowiednio w sytuacjach społecznych to objawy te mogą być początkami choroby Alzheimera i innej formy demencji.

4. Lekceważenie prawa

U osób z demencją zauważono również to, że dużo mniej uwagi przykładają do prawa i reguł. Mają skłonności do łamania prawa np. przepisów drogowych parkując tam gdzie nie powinni.

5. Utrata umiejętności lub wiedzy

Może to objawiać się na różne sposoby. Ktoś może np. zacząć robić błędy gramatyczne chociaż wcześniej nie gramatyka nie sprawiała mu problemów. Może to dotyczyć zapominania nazw obiektów czy ich przeznaczenia. Nie dotyczy to tylko seniorów i może zacząć się już w wieku 50 lat.

6. Gapiostwo

Tak zwane puste spojrzenie, gapiostwo. Normalnie gdy jesteśmy świadkami jakiś wydarzeń śledzimy je wzrokiem. Osoba starsza może się jakby w nie gapić. Taki pozorny brak zainteresowania światem i ludźmi.

7. Jedzenie rzeczy niejadalnych

To zaskakujący objaw polegający na konsumowaniu rzeczy, które nie są jadalne. Nie oznacza to, że ktoś zje nogę od krzesła. Może być to coś co już się zepsuło i normalnie tego byśmy nie zjedli. Czasami jednak jest to głębsze bo osoba zapomina co robi się z rzeczą, którą widzi. Dlatego może spróbować zjeść kwiaty, które stoją w restauracji na stoliku przed nim. Wie, że znajduje się w miejscu gdzie się je, ale nie pamięta co robiło się z kwiatami.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły