Czy w ciąży można farbować włosy?

Zdrowie Data publikacji: 06 września 2017

Czy w ciąży można farbować włosy? Wiele kobiet zadaje to pytanie. Dlatego postanowiliśmy udzielić Wam na nie odpowiedzi i przedstawić stanowisko medyczne.

Tak naprawdę nawet środowisko lekarskie co do tego tematu nie wypowiada się jednoznacznie. Jedni twierdzą, że farbowanie włosów w ciąży nie szkodzi dziecku, inni radzą ostrożność, a jeszcze inni kategorycznie odradzają. Jedno jest pewne, chcemy wyglądać nadal dobrze i atrakcyjnie. Dlatego wiele kobiet w ciąży decyduje się na farbowanie włosów. Pamiętajcie też, że wiedza na ten temat szybko się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie uważali aby było w tym nic złego. Potem na kanwie doniesień i powikłaniach w rozwoju płodu zaczęto tego odradzać. Pierwsze badania na ten temat powstały 30 lat temu, gdzie wykazano negatywny wpływ chemikaliów zawartych w farbach do włosów na rozwój płodu.

Farbowanie włosów w ciąży

To prawda, że składniki chemiczne zawarte w farbach do włosów negatywnie wpływają na płód w łonie matki. Badania na ten temat zostały wykonane jednak 30 lat temu. Od tego czasu mocno zmienił się przemysł kosmetyczny i farby do włosów również. Jednak nadal musimy być uważni i nie wierzyć ślepo opiniom, ale po prostu dokładnie przyjrzeć się temu co zawiera farba, której używamy. Najgorsze jest to, że tak naprawdę nie mamy żadnych badań dotyczących dzisiejszych farb do włosów. Ciężko jest więc określić w jaki sposób one mogą wpływać na płód. Skoro więc nie ma dowodów na to, że wpływają źle możemy się domyślać, że wszyscy nam powiedzą, że nie mają negatywnego wpływu. Na szczęście mamy również farby organiczne do włosów.

Naturalne farby do włosów

Mamy również dużo więcej farb organicznych czy naturalnych szamponów koloryzujących, które kobiety w ciąży mogą używać. Farbowanie farbami naturalnymi przebiega tak samo jak w przypadku farb chemicznych, jednak dużo mniej inwazyjnie. Barwnik wnika do głębi włosa i zmienia jego kolor. Proces jest delikatny i rozłożony w czasie.

Unikaj amoniaku

Jeśli chodzi o tradycyjne farby chemiczne nadal lekarze jak i położone zalecają by w okresie ciąży oraz karmienia piersią nie używać ich. Jeśli już chcemy z takiej farby skorzystać powinniśmy unikać tych, w których składzie znajduje się amoniak.

Może mieć on negatywny wpływ na Twoje samopoczucie. Nie ma jednak badań, które precyzują w jaki sposób wpływa on na zdrowie dziecka w łonie matki.

Farbować włosy w ciąży czy nie?

Jeśli chodzi o farby naturalne, nie ma tutaj zastrzeżeń. Tak samo naturalne szampony koloryzujące. Jeśli jednak chodzi o farby chemiczne musimy pamiętać, że badania, które potwierdzają ich negatywny wpływ mają już 30 lat. Dzisiejsze farby mają natomiast inny skład i nie ma obecnie świeżych badań, które jednoznacznie stwierdzałyby ich negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego decyzję tę należy podjąć samodzielnie. Z mojego punktu widzenia lepiej jest dmuchać na zimne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły