Zaskakujące zalety jedzenia czosnku każdego dnia

Zdrowie Data publikacji: 12 października 2017

Czosnek pochodzi z Azji Środkowej. Do Europy i innych kontynentów trafił dopiero później wraz z rozwojem żeglugi morskiej. Jest on bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych.

Składniki mineralne

 • magnez
 • fosfor
 • żelazo
 • sód
 • wapń
 • potas

Witaminy

 • witamina A
 • witamina B1
 • witamina B2
 • witamina B6
 • witamina C
 • witamina PP

Czosnek najczęściej znamy jako naturalny antybiotyk. Zyskał on takie miano ze względu na swoje właściwości, które hamują bakterie, zwalczają infekcje czy obniżają ciśnienie krwi. Wystarczy tak naprawdę zjadać jeden ząbek czosnku aby cieszyć się jego właściwościami. Poniżej powiemy Wam co możecie zyskać.

Zalety spożywania czosnku każdego dnia

1. Czosnek poprawia zdrowie kości

Badania prowadzone na gryzoniach wykazały, że czosnek może zminimalizować utratę masy kostnej poprzez zwiększenie poziomu estrogenu u „kobiet”. Podczas innego badania wykazano, że kobiety w okresie menopauzy, dzięki spożywaniu ekstraktu z czosnku (2 g zwykłego czosnku) obniżyły wskaźnik niedoboru estrogenu.

To sugeruje, że czosnek ma dobry wpływ na zdrowie kości u kobiet. Dlatego warto jeść go prewencyjnie. Tym bardziej, że ma wiele innych zalet, które poznasz zaraz.

2. Pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu

Badania wykazują, że związki siarki zawarte w czosnku chronią przed uszkodzeniem narządów w wyniku toksycznego działania metali ciężkich. Przez cztery tygodnie badano pracowników fabryki akumulatorów samochodowych. Ludzie ci wystawieni są na działanie ołowiu. Czosnek zmniejszył zawartość ołowiu w ich krwi o 19%.

3. Czosnek jako naturalny doping

Czosnek w naturalny sposób zwiększa wydajność naszego organizmu. Starożytne kultury stosowały go by zwiększyć wydajność organizmu robotników. My dzisiaj również możemy z niego skorzystać aby zwiększyć wydajność naszego organizmu podczas ćwiczeń czy pracy fizycznej. Badania wykazały, że osoby z chorobami serca, które przez 6 tygodni spożywały czosnek o 12% poprawiły zdolność wysiłkową swojego serca.

4. Czosnek wydłuża długość życia

Ma zasadniczy wpływ na długość naszego życia. Nie jest oczywiście eliksirem młodości, ale zmniejszać ryzyko wielu chorób w znaczący sposób wpływa na jakość naszego życia i długość. Wśród osób starszych choroby zakaźne stanowią duży procent powodowania zgonów. Czosnek pomaga im przeciwdziałać i leczyć.

5. Czosnek zawiera przeciwulteniacze

Przeciwutleniacze hamują działanie wolnych rodników. Zmienia to nasze życie w wielu aspektach. Jednak jednym z ciekawych badań jest to, iż wykazano związek pomiędzy spożywaniem czosnku, a zapobieganiu choroby Alzheimera i demencji.

6. Czosnek obniża poziom złego cholesterolu

Czosnek pomaga obniżyć poziom LDL, czyli złego cholesterolu. U osób z wysokim poziomem LD jedzenie czosnku jest wskazane w codziennej diecie. Jednocześnie wykazano, że nie ma on wpływu na HDL i poziom trójglicerydów.

7. Oczyszczenie krwi

Oczyszczanie krwi ma znaczący wpływ na nasze życie. Zawarte w krwi toksyny mogą odpowiadać np. za trądzik, uczucie zmęczenia, częstsze choroby itd. Wystarczy codziennie spożywać surowy czosnek aby oczyścić nasz układ krwionośny z toksyn.

8. Wypędza pasożyty

Oprócz tego, że czosnek ba działanie antybakteryjne, to również działa przeciwko pasożytom, które mogą zagnieździć się w naszym organizmie. W medycynie naturalnej w tym celu wykorzystuje się go od 7 000 lat. Badania sugerują, że wyciąg z czosnku pomaga w kuracji na dzieciach związanych z infekcją tasiemcową.

9. Przeciwdziałanie rakowi

Związki zawarte w czosnku mogą hamować wzrost komórek rakowych, a niektóre nawet je zabijać. Oczywiście nie sugerujemy Wam kuracji antyrakowej opartej na czosnku. Jednak codzienne jego spożywanie może być dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Po konsultacji z lekarzem może również być dodatkiem do terapii.

Bibliografia: healthline.com, healthyeating.sfgate.com, food.ndtv.com

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły