Casio G-Shock to seria zegarków, która bardzo często jest podrabiana. Oryginalne modele (tak zwane ori) swoje muszą kosztować. Znajdziemy na rynku też modele podrabiane, które sprzedawane są w wielu miejscach od Allegro na sklepach internetowych kończąc. Tak zwany „ryż” czyli obraźliwe określenie podróbki ze względu na kraj pochodzenia – Chiny można rozpoznać ,skupiając się na szczegółach.
Podróbki G-Shocków stają się coraz doskonalsze. Co za tym idzie coraz trudniej je rozpoznać. W najlepszych podróbkach, które można kupić w Chinach, wszystkie funkcje działają tak jak powinny, a zegarek łudząco przypomina oryginalny. Pamiętać musimy jednak, że to zawsze jest inna technologia wykonania więc i podróbki nie są do końca idealne.
Nawet jeśli na aukcji znajdziecie zdjęcia telefonu z oryginalnym opakowaniem i dokumentami to nie bądźcie do końca pewni, że zegarek jest oryginalny. Puszki G-Shock bez problemu można kupić w Internecie. Skoro podrabia się zegarki to jaki problem podrobić opakowanie? To samo z dokumentacją, która jest fabrykowana.
Oto oferta z jednego z portali z ogłoszeniami. Podliczcie sobie cenę pudełka z dokumentami, do tego samego zegarkach, który w Chinach można kupić za ok. 40 zł i nadal mamy bardzo dobry zarobek na zegarku, który w sklepie kosztuje ok. 600zł. Ceny podróbek są bardzo zbliżone do cen oryginałów, co powoduje, że nie wzbudza to naszych podejrzeń. Niska cena mówiłaby „coś za tanio, coś musi być nie tak”. Jednak gdy mamy normalną cenę i dokumenty zazwyczaj ufamy, że to oryginalny zegarek.
To jeden z elementów, po których można poznać prawdziwego G-Shocka. Często podróbki mają go dużo bardziej wybrzuszonego niż oryginał.
Jak widzicie podróbka, może mieć nawet specjalne naklejki, które są na nowych zegarkach. Dzisiaj są one podrabiane, z dużą dbałością o szczegóły tak byście nie podejrzewali, że zegarek jest podrobiony. To samo tyczy się wzoru na pasku. Myślicie, że każdy pasek ma drukowany inny pattern? Nie, po prostu producenci podróbek nie odtworzyli go z dokładnością 1:1, dlatego można takiego oszusta znaleźć również po nadruku na pasku.
Przy czym nie możecie 100% zwracać uwagę na kolor. W zależności od zdjęcia i monitora kolory mogą się różnić. Dlatego zdjęcie cyfrowe nie odda nigdy w 100% kolorów naturalnych, które zobaczycie na żywo. Aczkolwiek w przypadku jakiś drastycznych różnic powinno to wzbudzić Waszą ostrożność.
Jeśli nie znacie się tak dobrze na marce G-Shock i poszczególnych modelach, żeby na pierwszy rzut oka, zauważyć różnice to bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie oryginalności zegarka jest metoda porównawcza. Bierzemy zegarek, który chcemy kupić np. z ogłoszenia na jakimś portalu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak czyścić zegarek Casio G-Shock
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie z allegro. Uważajcie bo zazwyczaj na mniejszych zdjęciach w aukcji są zrobione przez autora aukcji podróbce, a już w samej aukcji zobaczycie zdjęcia z Internetu przedstawiające oryginalny model. Co śmieszne zdjęcie podróbki i oryginalnego znajdowało się na tej samej aukcji.
Po prawej natomiast zdjęcie oryginalnego zegarka z jednego z pewnych sklepów Internetowych. Jak sprawdzić, czy sklep jest pewny? Zobaczcie jak długo działa na rynku oraz ile ma fanów na Facebooku, oraz opinii w Internecie.
Teraz musimy zwrócić uwagę na szczegóły. Zobaczcie, że pattern na zegarku całkowicie się różni. Ten sam model będzie miał nadrukowany na bezelu i pasku ten sam motyw 1:1. Zegarek podrobiony ma wzór, który stara się jedynie być podobny. Zobaczcie też na same napisy na zegarku, czcionka PROTECTION na podróbce jest cieńsza niż w oryginale. Same napisy są też mniej wyraźnie, za to napisy wewnątrz tarczy są bardziej wyraźne niż w oryginale.
W produkcji takiej marki takie rzeczy się nie zdarzają często. Wszystkie zegarki są praktycznie identyczne, czasami przez błędy produkcji jakiś może być troszkę innych od reszty. Jednak to często się nie zdarza. Różni się nawet kolor białego plastiku. Poniżej na zdjęciu zaznaczymy kilka różnic, które są widoczne na pierwszy rzut oka.
Na wideo poniżej zobaczycie zasadnicze różnie pomiędzy podróbki i oryginałami. Na przykładzie Casio G-Shock GA-400.