Czy jajka trzeba trzymać w lodówce?

Porady Data publikacji: 16 kwietnia 2021

Kupujecie jajka w sklepie, a następnie wkładacie je do lodówki. Najczęściej specjalnie do tego przeznaczone miejsce znajduje się na jej drzwiczkach. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy trzeba trzymać jajka w lodówce, to dzisiaj postaramy się udzielić Wam na to pytanie odpowiedzi.

Czy jajka muszą być przechowywane w lodówce?

Zazwyczaj jajka, które kupujemy w sklepie leżą po prostu na półce w temperaturze dodatniej, takiej jaka panuje wewnątrz obiektu. W ten sam sposób jajka przechowywać możemy w domu. Nie ma potrzeby, aby chować je do lodówki. Miejsce, w którym je położymy powinno jednak być zaciemnione i oddalone od źródeł ciepła.

W przeciwnym wypadku jajka mogą zepsuć się szybciej, niż wskazywałaby na to data. Wtedy takimi jajkami możemy się zatruć. Co więcej, jajek nie myjemy przed schowaniem ich w docelowe miejsce. Posiadają one naturalną warstwę ochronną, która przedłuża ich przydatność do spożycia. Dlatego jajka, które kupujemy mogą wydać nam się brudne. Nie są one po prostu przed pakowaniem myte, aby pozostały świeże przez jak najdłuższy czas.

Co z jajkami, które w sklepie już były w lodówce?

W przypadku, gdy jajka już w sklepie znajdowały się w lodówce, wtedy po powrocie do domu również powinniśmy je do lodówki włożyć. Wtedy umieścić możemy je w specjalnym koszyku na jajka, który znajduje się na drzwiczkach lodówki.

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Jeśli nie jesteśmy pewne tego, czy jajko jest świeże, możemy sprawdzić to w prosty sposób. Dzięki temu możemy uratować ciasto, przed dodaniem do niego starego jajka, które zmarnowałoby cała naszą pracę. Aby sprawdzić jego świeżość potrzebujemy jedynie szklanki z wodą. Wkładamy do niej jajko i sprawdzamy, jak się zachowa. Jeśli pozostanie na dnie, jest świeże. Jeśli uniesie się w górę, wtedy lepiej jest je wyrzucić.

Jak sprawdzić datę przydatności do spożycia jajek?

Zastanawialiście się co oznaczają cyfry, które znajdują się na jajkach? Informują nas o typie chowu, pochodzeniu jajek oraz firmy, z której pochodzą.

Co oznaczają cyfry na jajkach?

To jak długo jajka będą przydatne do spożycia dowiemy się z opakowania. Wynosi od 28 dni od daty zniesienia jajek.

Podobne artykuły