Ten błąd popełnia 2/3 rodziców! Może to mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka!

Kategoria: Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-10-19

Każdy rodzic wie, że owoce są cennym i zdrowym źródłem witamin oraz minerałów niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju. Jednak wprowadzenie ich do menu dziecka nierzadko jest dla rodzica dużym wyzwaniem. Niestety 2/3 z nas nie potrafi mu podołać i w niewłaściwy sposób rozszerza dietę malucha.

O badaniach poinformował Instytut Matki i Dziecka, który twierdzi, że aż 88% rodziców rozszerza dietę dziecka zbyt wcześnie, a co drugi wprowadza warzywa i owoce w początkowej fazie wzbogacania diety dziecka. Eksperci twierdzą, że urozmaicenie diety dziecka powinno nastąpić pomiędzy 17 i 26 tygodniem życia dziecka. Nowe produkty wprowadzamy po kolei zaczynając od jednej porcji dziennie nowej rzeczy aby móc obserwować efekty. Dziecko może być przecież uczulone.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Wprowadzając owoce do diety pamiętaj aby wprowadzać je po warzywach. Dzieci lubią słodki smak, dlatego szybciej posmakują im owoce niż warzywa, więc potem możemy mieć problem z rozszeraniem diety właśnie o te drugie.

Zarówno jedne i drugie są dobrym źródłem błonnika i witamin. Są potrzebne dziecku do pełnego rozwoju i nie należy ich pomijać. Najlepsze są świeże i z ekologicznych upraw.

Gdzie popełniamy błąd?

Badania pokazują, że aż 2/3 rodziców daje dzieciom zbyt mało warzyw w ich diecie. Podczas początkowego rozwoju dziecka potrzebuje ono nawet 8 razy więcej składników odżywczych niż dorosły. Dzieci do pierwszego roku życia w 88% nie otrzymują wystarczającej porcji warzyw w swojej diecie.

Pamiętaj, że nie liczy się tylko podanie warzywa, ale również przygotowanie go w konsystencji takiej, która nie zagraża zdrowiu dziecka i będzie mogło ono spokojnie je zjeść. Poczynając najpierw od soków, papek, a potem wprowadzając większe rozgotowane i miękkie kawałki, aż na pokarmach stałych kończą.

Bez względu jednak na wiek, bo nawet starsze dzieci powinny dostawać kawałki takie, którymi nie da się zakrztusić. Gdy dajemy dziecku pokarmy o rozmiarze takim, który łatwo jest przełknąć np. winogrona to mają one tendencję do wkładania go do buzi i połykania w całości. Dlatego winogrona powinny być krojone na pół. Ale większy owoc jak już dziecko jest starsze może odgryzać sobie samo.

Jak wprowadzać owoce i warzywa niemowlakowi?

5-6 miesięcy

Podajemy pokarmy zmiksowane, papki.

7-9 miesięcy

Warzywa i owoce rozgniatamy widelcem lub siekamy. Mięso kroimy drobno.

Po 10 miesiącu życia

Dziecko powinno uczyć się żucia więc pokarmy powinny być zróżnicowane. Podajemy większe kawałki, które dziecko może odgryźć, ale nie połknie w całości.

Oczywiście zaczynamy od prowadzania warzyw, takich które są delikatne i łatwostrawne np. dynia, marchew, ziemniaki. Następnie wchodzą owoce na ok. 14 dni po podaniu pierwszych warzyw. Najlepiej w postaci soków lub przecierów. Potem dopiero w większych kawałkach zgodnie z listą powyżej.

Źródło artykułu: http://www.fakt.pl/zdrowie/wygrac-z-choroba/kiedy-wprowadzac-warzywa-i-owoce-do-diety-dziecka/06lrjwv

Podobne artykuły