Zjadł lody na słońcu i poparzył sobie buzię! Zobacz jak to się stało i uważaj!

Parenting Data publikacji: 21 czerwca 2019

Czy można poparzyć sobie buzię jedząc lody? Jest to możliwe i właśnie to przytrafiło się pięcioletniemu chłopczykowi gdy zjadł loda z limonki na słońcu. Uważajcie zanim dacie swojemu dziecku takiego loda.

Sytuacja jest nietypowa. Rodzina wybrała się na wycieczkę i pozwoliła zjeść dzieciom lody. Było gorąco, nic więc dziwnego, że chcieli się schłodzić. Niestety była to złą decyzja.

Poparzenie lodem

Kupili swoim dzieciom naturalne lody limonkowowe. Było one robione na miejscu przez hotelową restaurację. Jednak u starszego syna na twarzy pojawiły się zaczerwieniania, które później zmieniły się w pęcherze.

Początkowo myśleli, że to choroba, ale obejrzeli dokładnie skórę dziecka i pęcherze pojawiły się tylko w jednym miejscu, tam gdzie skóry dotykał lód. Jest to tak zwana fitfotodermatoza czyli reakcja na skórze wynikająca z roślin fotouczulających. Należą do nich owoce cytrusowe, ale również marchew. Zwiększają one wrażliwość skóry na promieniowanie UV i tak doszło do oparzeń.

Dlatego lepiej uważać bo w skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnego zakażenia skóry i leczeniu szpitalnym. Właśnie zaczerwieniania są sygnałem ostrzegawczym, który jako pierwszy możemy zobaczyć. Gdy zauważymy objawy warto udać się do dermatologa jak najszybciej. Przepisze on specjalny krem steroidowy.

Podobne artykuły