Wbrew pozorom alergia na pyłki wcale nie doskwiera uczulonym wyłącznie wiosną i jesienią, gdzy liczne rośliny pylą najbardziej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że alergie mogą pojawić się także w okresie zimowym, a większość objawów myli się z sezonowym przeziębieniem lub długo utrzymującą się grypą. Skąd biorą się alergie sezonowe, jak rozpoznać rodzaj zimowej alergii i jej objawy, i jakie są sposoby na uczulenie zimą? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o alergiach w zimie!
Istnieje przekonanie, że alergie uwydatniają się w ciepłych miesiącach, szczególnie wiosną, gdy wszystkie rośliny budzą się do życia. Warto jednak podkreślić, że pyłki roślin unoszą się w powietrzu także zimą – głównie mowa tu o drzewach. Ponadto uczulonym mogą doskwierać także inne alergeny wziewne, m.in. sierść i naskórek zwierząt, roztocza kurzu domowego, czy zarodniki grzybów pleśniowych.
Według badań alergie mają podłoże głównie genetyczne. Eksperci twierdzą, że jeśli jeden z rodziców jest uczulony na daną substancję, ryzyko wystąpienia podobnej alergii u dziecka wzrasta do 40%. Z kolei, jeśli oboje rodziców zmaga się z alergiami, ryzyko to wzrasta aż do 70%. Ponadto wpływ na rozwój alergii mają także przebywanie w zanieczyszczonych miejscach oraz czynne lub bierne palenie papierosów.
Mówiąc wprost, alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na kontakt z różnymi substancjami, które nie zagrażają zdrowym osobom. Wówczas w układzie immunologicznym pacjenta cząsteczki odbierane są jako groźne, a w organizmie powstaje stan zapalny. Taki stan z kolei objawia się licznymi dolegliwościami, najczęściej mylonymi z objawami przeziębienia, jednak skutków reakcji alergicznej może być znacznie więcej.
Najczęstsze objawy alergii pojawiają się podczas kontaktu z alergenami i czynnikami uczulającymi. Alergeny wziewne wpływają głównie na górne drogi oddechowe, dlatego uczulony może zmagać się z takimi dolegliwościami jak alergiczny nieżyt nosa, katar sienny, zapalenie gardła, czy ciągły kaszel, nierzadko utrudniający oddychanie. Jak wcześniej wspomniano, objawy są często mylone z chorobami sezonowymi, jednak tym, co odróżnia uczulenie od przeziębienia, jest przede wszystkim brak występowania gorączki podczas reakcji alergicznej.
Inne objawy uczulenia to także swędzenie oczu, zapalenie spojówek, wysypka alergiczna, czy łzawienie oczu. Ponadto mogą wystąpić alergiczne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry, wypryski, pokrzywka, czy rumień. Warto podkreślić, że w przypadku silnej reakcji alergicznej u uczulonego może wystąpić nawet wstrząs anafilaktyczny.
Wstrząs anafilaktyczny to poważny efekt reakcji alergicznej, którego symptomy to m.in. kołatanie serca, potliwość, obrzęk gardła, uczucie braku powietrza, nudności i wymioty, zawroty głowy, świszczący oddech, a nawet drastyczny spadek ciśnienia i utrata przytomności. W przypadku zauważenia objawów typowych dla wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.ogrodowa.wroclaw.pl/alergolog.
Co ciekawe, alergia na roztocza i sierść zwierząt może nasilać się zimą, co jeszcze bardziej doskwiera osobom uczulonym. Dzieje się tak, ponieważ w chłodnych miesiącach mieszkańcy zdecydowanie rzadziej wietrzą swoje mieszkania, tworząc w nich swego rodzaju ekosystem, sprzyjający rozwojowi grzybów i roztoczy.
Suche, niewymieniane powietrze sprawia, że alergicy wdychają jeszcze więcej unoszących się wraz z kurzem alergenów, co może przekładać się na silniejsze reakcje alergiczne. Jakie z kolei rośliny mogą wywoływać alergię w poszczególnych zimowych miesiącach?
O ile w grudniu nie można mówić o rozwoju nowych roślin, zagrożeniem dla alergików mogą być naturalne choinki, które często są dużym siedliskiem pleśni. Ponadto reakcje alergiczne może wywołać popularna gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny), która zawiera związki podobne do tych zawartych w lateksie. Co więcej, alergicy mogą odczuwać dolegliwości także przy zapalonych świątecznych świecach, podrażniających górne drogi oddechowe ze względu na zawarte w nich sztuczne substancje.
W styczniu z kolei alergicy mogą już odczuwać pierwsze objawy alergii na pyłki. Styczeń jest bowiem miesiącem, w którym pyli leszczyna – drzewo zradzające orzechy laskowe. Najczęściej dolegliwości pojawiają się w trzecim tygodniu miesiąca, jednak przy ciepłej zimie roślina może pylić już w okresie święta Trzech Króli. Ponadto styczeń jest miesiącem, w którym do wzrostu przygotowuje się także olcha.
Luty to czas obfitego pylenia wcześniej wspomnianych drzew, dlatego alergicy mogą czuć już poważniejsze i bardziej utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości. Ponadto objawy mogą być intensywniejsze, gdy posiadają psa lub kota. Wówczas zwierzęta przynoszą na swojej sierści zdecydowanie więcej pyłków, niż dostaje się do mieszkania np. przez otwarte okno.
Marzec to jeden z najcięższych pod względem ilości pyłków roślin miesięcy. Wielu uczulonych uskarża się na największe dolegliwości spowodowane pyleniem roślin. W marcu do życia budzą się m.in. wierzba, topola oraz cis, a za wysokie stężenie pyłków w powietrzu odpowiadają także pylące przez całą zimę leszczyna i olcha.
Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia alergii jest kontakt z alergologiem. Wykwalifikowany lekarz będzie w stanie rozpoznać objawy uczulenia i zleci wykonanie testów skórnych, potwierdzających lub wykluczających alergię na konkretny rodzaj roślin, roztoczy lub grzybów.
W wielu przypadkach całkowite wyleczenie alergii jest niemożliwe, jednak osoby z zaawansowanymi uczuleniami mogą dostać skierowanie na wykonywane najczęściej w szpitalu odczulanie. Wówczas alergicy udają się co 2-3 miesiące na zastrzyk, łagodzący reakcje alergiczne. Zwykle odczulanie trwa 3 lata.
Sposobem na zniwelowanie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej jest regularne wietrzenie wnętrz. Niska temperatura powietrza będzie korzystnie wpływać na zmniejszenie liczby roztoczy w mieszkaniu, co powinno poprawić komfort alergików. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie wietrzyć mieszkania zimą zbyt długo ze względu na obecny w powietrzu smog.
Ponadto warto ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie można mieć kontakt z osobami palącymi papierosy, a także z grzybami i pleśniami (np. w saunach lub na basenie). Zachęca się również do częstszej zmiany pościeli, a w przypadku posiadania zwierząt – do wyczesywania ich sierści i kąpieli.
Według Światowej Organizacji Alergii alergie stały się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Zgodnie z najnowszymi badaniami, uczulenie na pyłki występuje u 170 mln Europejczyków, astma występuje zaś u 70 mln mieszkańców Europy. W przypadku zauważenia objawów alergii należy niezwłocznie skontaktować się z alergologiem, który zleci odpowiednie badania i dobierze leki ułatwiające uczulonym codzienne funkcjonowanie.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.