Badania tarczycy – które warto wykonać w celach profilaktycznych?

Zdrowie Data publikacji: 10 lipca 2023

Tarczyca to gruczoł, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jakie są jej funkcje, za co są odpowiedzialne hormony tarczycy oraz czym mogą skutkować zaburzenia jej pracy. Przekonaj się, dlaczego warto regularnie wykonywać badania tarczycy i sprawdź, gdzie możesz zbadać funkcje tego gruczołu.

Czym jest tarczyca i dlaczego warto badać ją regularnie?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem umiejscowionym w dolnych okolicach szyi, tuż za tchawicą. Pomimo małych rozmiarów jest organem, którego prawidłowa praca ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

Dlatego warto zadbać o jej zdrowie i regularnie decydować się na badanie tarczycy, które pozwoli ocenić jej funkcje, a w razie ewentualnych nieprawidłowości wdrożyć odpowiednie metody leczenia i profilaktyki.

Hormony tarczycy – jakie hormony produkuje ten gruczoł?

85% objętości hormonów produkowanych przez tarczycę stanowi tyroksyna (T4). Drugim najistotniejszym hormonem tego gruczołu jest trójodotyronina (T3). Hormony te są odpowiedzialne za wiele procesów, m.in. regulację metabolizmu. Ich nieprawidłowe stężenie może powodować wiele różnych dolegliwości, takich jak m.in.:

  • zaburzenia metaboliczne i problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
  • przyspieszona praca serca;
  • drażliwość i niepokój;
  • senność, spadek koncentracji, brak energii, zmęczenie;
  • problemy skórne i wypadanie włosów;
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • problemy jelitowe, np. zaparcia lub biegunki.

TSH – ważny wskaźnik funkcji tarczycy

TSH, czyli tyreotropina, nie jest hormonem tarczycy, ale stanowi ważny wskaźnik w ocenie jej funkcji. TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który jest odpowiedzialny za kierowanie pracą tarczycy. Tyreotropina pobudza tarczycę do produkcji jej hormonów, czyli T3 i T4. Właściwe stężenie hormonów tarczycy jest dla przysadki informacją o tym, że może produkować TSH w normalnej ilości. Natomiast zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy informuje przysadkę o konieczności wzmożenia produkcji tyreotropiny, celem skuteczniejszego pobudzenia tarczycy do produkcji własnych hormonów.

Badanie TSH stanowi ważny element profilaktyki zdrowia tarczycy oraz diagnostyki zaburzeń pracy tego gruczołu. Nieprawidłowe stężenie tyreotropiny informuje lekarza o prawdopodobnych zaburzeniach pracy tarczycy.

Jakie badania tarczycy warto wykonywać?

Podstawowa ocena funkcji tarczycy jest możliwa na podstawie wyników badań hormonu TSH oraz hormonów tarczycy, czyli wolnej formy tyroksyny (fT4) i trójjodotyroniny (fT3). Pomiar wolnych frakcji hormonów jest ważny pod kątem oceny funkcji tarczycy, ponieważ hormony związane z białkami nie są aktywne, przez co uniemożliwiają dokonanie rzeczywistej oceny funkcji tego gruczołu.

Interpretacja wyników tych badań wsparta dogłębnym wywiadem medycznym z pacjentem może pozwolić lekarzowi postawić wstępną diagnozę nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Badania tarczycy warto wykonywać okresowo w celach profilaktycznych. W przypadku stwierdzonych chorób tego gruczołu lub podejrzenia ich występowania należy stosować się do zaleceń lekarza i przeprowadzać badania z zalecaną przez niego częstotliwością.

Gdzie wykonać badania tarczycy?

Jeśli chcesz zacząć monitorować zdrowie swojej tarczycy, możesz skorzystać z badań dostępnych w ALAB laboratoria. Wykonując dostępne pakiety tarczycowe, możesz za jednym pobraniem krwi skontrolować poziom zarówno hormonów tarczycy, jak i hormonu TSH.

Aby zbadać zdrowie swojej tarczycy wystarczy zakupić wybrane badanie lub pakiet na stronie ALAB laboratoria i udać się do wybranego Punktu Pobrań. W całej Polsce znajduje się ich obecnie ponad 600, dzięki czemu wielu mieszkańców kraju ma ułatwiony dostęp do badań tarczycy oraz innych badań laboratoryjnych. Udogodnieniem dla pacjentów jest też możliwość odbioru wyników badań online.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły