8 objawów anemii, które najczęściej lekceważymy

Zdrowie Data publikacji: 01 grudnia 2018

fot. James Heilman, MD [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Czym jest anemia? Anemia to inaczej niedokrwistość czyli zespół objawów chorobowych, polegających na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw. Najczęstszymi przyczynami anemii jest niedobór żelaza oraz witaminy B12. Niestety objawy anemii są przez nas często bagatelizowane.

Najczęstsze objawy anemii

  1. Osłabienie – przypominające te, które występuje podczas przeziębienia
  2. Znużenie i zmęczenie – występuje pomimo odpowiedniej ilości snu, cierpi układ nerwowy, mogą pojawić się zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją
  3. Zawroty głowy – pojawiają się bez powodu, może nawet dochodzić do omdleń
  4. Kołatanie serca – dochodzi do szmerów, szybkiego męczenia się i duszności
  5. Blade dolne powieki – odchyl dolną powiekę, zobaczysz, że wewnątrz jest ona różowa. Jeśli jest blada może to oznaczać anemię
  6. Bladość skóry i ust – skóra podczas anemii jest bledsza, łatwo to zauważyć
  7. Wypadanie włosów – włosy stają się również suche, mogą nawet siwieć
  8. Łamliwość paznokci – paznokcie stają się bardzo kruche, mogą pojawić się na nich białe plamy lub bruzdy

Jak widzisz, objawy anemii można podpiąć pod zwykłe zmęczenie czy stres. Dlatego też często są przez nas bagatelizowane. Nie powinniśmy tego robić, tym bardziej, że bardzo łatwo można przeprowadzić badanie sprawdzające czy nie mamy anemii. W tym celu wykonuje się morfologię krwi. Dzięki temu możemy określić ilość hemoglobiny, a to daje nam odpowiedź na to czy mamy anemię. Jeśli wartość hemoglobiny spada poniżej 12,5 g% u kobiet i 14 g% u mężczyzn, można stwierdzić anemię.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły