Czym jest wtórne utonięcie dziecka. Nie lekceważcie tego!

Zdrowie Data publikacji: 2016-03-28 / Aktualizacja: 2022-07-04

Wtórne utonięcie może nastąpić nawet kilka dni po tym jak dziecko przebywało w wodzie. Jest to bardzo niebezpieczne i może być zaskoczeniem dla całej rodziny. Zobacz na co zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu będziemy spędzać na basenie lub nad wodą. Wiąże się z tym zagrożenie wtórnego utonięcia dziecka, które może spotkać każdego z nas, dlatego warto zwrócić na ten problem szczególną uwagę i starać się zminimalizować niebezpieczeństwo.

Czym jest wtórne utonięcie?

Musisz wiedzieć, że wtórne utonięcie następuje gdy woda dostanie się do płuc dziecka i tam zostanie. Wystarczy kilka sekund pod wodą by dziecko wpuściło do płuc wodę. Dlatego zwróć uwagę na wszelkie przypadki zakrztuszenia dziecka wodą. Tym bardziej, że obrzęk płuc początkowo może przebiegać bez żadnych objawów, a mimo to po kilku godzinach czy dniach może zakończyć się śmiercią dziecka.

Czym jest suche utonięcie?

Może również przytrafić się tak zwane suche utonięcie, występuje wtedy gdy organizm dostanie sygnały, że może dojść do wypełnienia dróg oddechowych wodą, wtedy powoduje on skurcz krtani co również powoduje odcięcie drogi dla wdychanego powietrza.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że woda w takich miejscach jak baseny zawiera dużo substancji chemicznych, w tym chloru. Inaczej musiałaby być bardzo często wymieniana na świeżą. Dlatego jeśli Twoje dziecko zachłyśnie się, lub dojdzie do podtopienia dziecka to musisz być pewna że wydaliło całą wodę z płuc, w przeciwnym wypadku potrzebna jest pomoc lekarza.

Co robić?

Jeśli twoje dziecko topiło się nawet przez chwilę i nie wymagało pomocy ratownika, to w jego płucach mogła zostać woda, którą należy usunąć, dlatego niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu gdy bawi się w wodzie, często wystarczy kilka sekund by opić się wody podczas np. skoku ze zjeżdżalni. Zwracaj uwagę na wszystkie sygnały, które może dać Ci dziecko.

Naucz swoje dziecko dobrze pływać zanim pozwolisz mu się samodzielnie bawić w wodzie. Naucz je prawidłowych odruchów zamykania ust pod wodą i zatrzymywania powietrza gdy znajduje się pod taflą wody.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły