Czy słonecznik tuczy i czy warto go jeść?

Zdrowie Data publikacji: 21 kwietnia 2021

Czy słonecznik tuczy – to pytanie bardzo często zadają sobie miłośnicy tej niepozornej przekąski, którzy pragną zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Powszechnie wiadomo, że nasiona, jak i orzechy są naturalnym źródłem zdrowych tłuszczów, które pozytywnie wpływają na kondycję organizmu. Należy mieć jednak na uwadze, by nie spożywać nasiona słonecznika w nadmiernych ilościach. Zanim wdrożymy go do diety, warto poznać jego właściwości oraz określić jego zdrowe wersje.

Czy pestki słonecznika tuczą?

Czy pestki słonecznika tuczą? Wszystko zależy od naszego podejścia i samokontroli. Pestki słonecznika są bogactwem zdrowych tłuszczów, które odgrywają wiele ważnych ról w organizmie. Spożywanie ich w nadmiernych ilościach może prowadzić jednak do zyskania nadprogramowych kilogramów.

Bardzo dużo zależy od naszego podejścia do jedzenia. Jeśli będziemy jedli pestki słonecznika z umiarem, bez objadania się, prawdopodobnie nie odczujemy żadnych negatywnych skutków. Istotne jest, by przekąska w postaci nasion swoją kalorycznością nie wykraczała poza nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli zaś codziennie będziemy zjadać kilka regularnych posiłków zaspokajających nasz organizm, a pomiędzy nimi wprowadzimy przekąskę w postaci słonecznika – bardzo możliwe, że wkrótce na wadze pokażą się dodatkowe kilogramy.

Nasiona słonecznika – właściwości

Pestki słonecznika są niezwykle sycące i smaczne. Charakteryzują się wieloma cennymi właściwościami, które wręcz przemawiają za tym, by wprowadzić je do diety, nawet tej odchudzającej.

Słonecznik jest pełen cennych antyoksydantów. Pełnią one niezwykle ważną rolę w organizmie – walczą z wolnymi rodnikami dopowiadającymi za szybsze starzenie się skóry oraz rozwój komórek nowotworowych. Zawarte w słoneczniku kwasy omega 3 zapobiegają tworzeniu się złego cholesterolu. Ziarna słonecznika to także bogactwo aminokwasów, które są podstawowym komponentem białka komórkowego.

W słoneczniku znajdziemy cenne fitosterole. Skutecznie wspomagają obniżanie poziomu niekorzystnego cholesterolu, a ponadto wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Fitosterole świetnie wpływają na nasze zdrowie zapobiegając miażdżycy.

Słonecznik spełniał bardzo ważną rolę także w medycynie ludowej. Od wieków znany był jako afrodyzjak oraz skuteczny sposób na walkę z brakiem płodności u mężczyzn. Przedstawiciele płci męskiej, którzy chętnie wprowadzali słonecznik do diety mogli po niedługim czasie cieszyć się znacznie lepszą jakością spermy. Zawarte w słoneczniku witaminy i kwasy tłuszczowe sprawiały, że plemniki były bardziej ruchliwe, a ponadto było ich znacznie więcej.

Nasiona słonecznika zawierają spore ilości magnezu, który świetnie wpływa na układ nerwowy oraz krwionośny. Regularne jedzenie słonecznika w niewielkim ilościach pozwala na zachowanie prawidłowej kondycji żył, a dodatkowo pozytywnie wpływa na ciśnienie i przepływ krwi.

W nasionach znajdziemy również cenne witaminy, takie jak A, B, C oraz E. Dodatkowym atutem są minerały, do których zaliczamy fosfor i selen.

Pestki słonecznika a odchudzanie

Czy słonecznik tuczy? To kwestia, nad którą zastanawia się wciąż wiele osób, w tym głównie kobiety. Panie chętnie dbają o swoją sylwetkę, pragną zawsze wyglądać atrakcyjnie, dlatego uważają na to, co jedzą. Jednak z pewnością nie powinny unikać ziaren słonecznika, o ile nie oznacza to zjedzenia całego opakowania na raz.

Ogromną zaletą nasion słonecznika jest bardzo wysoka zawartość błonnika i białka. Cenne makroskładniki korzystnie wpływają na przemianę materii, a podczas odchudzania nic nie liczy się tak bardzo, jak sprawny metabolizm.

Skubanie słonecznika hamuje nadmierny apetyt. Nasiona sprawiają, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie pomiędzy zaplanowanymi posiłkami. Pestki pozwalają poradzić sobie z nadmierną ochotą na czekoladę czy inne słodycze.

Ziarna słonecznika na diecie są wręcz wskazane. Wszystko dzięki temu, iż słonecznik jest źródłem znacznej ilości kwasów Omega-3, które cechują się pozytywnym wpływem na organizm. Kwasy Omega-3 wpływają dobroczynnie niemal na każdy obszar organizmu człowieka.

Dodatkowym atutem jedzenia słonecznika jest wsparcie wrażliwości organizmu na poziom cukru we krwi. Jest to niezwykle ważne w procesie odchudzania, gdyż zbyt wysoki poziom glukozy ogranicza wykorzystanie zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, a przy okazji sprzyja tyciu.

Słonecznik na diecie

Odchudzanie to niezwykle ważny proces dla każdego człowieka, który walczy z własnymi słabościami i nadprogramowymi kilogramami. Osoby, które podchodzą do tego poważnie, zwracają uwagę na każdy składnik swojej diety i zastanawiają się, czy słonecznik jest kaloryczny.

Nasiona słonecznika to niezwykle kaloryczna przekąska. Warto wiedzieć, że 100 g pestek zawiera prawie 600 kcal. Z tego powodu odradza się jedzenie słonecznika całymi garściami. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie z niego zrezygnować. Wręcz przeciwnie! Jedzenie słonecznika na diecie może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie i kondycję organizmu, jeśli tylko nie będziemy przesadzać z jego ilością.

Słonecznik bardzo często dodawany jest do różnych potraw – sałatek, jogurtów, koktajlów. Nie są to wielkie ilości – łyżeczka lub dwie w ciągu dnia. Taka ilość z pewnością nie zaszkodzi naszej tuszy, a będzie miała szansę zadziałać prozdrowotnie.

Warto dodać, że słonecznikiem najlepszym na diecie jest ten, który zrywamy prosto z kwiatostanu. Jest to najświeższa forma nasion, która posiada najwięcej dobrych właściwości. Na diecie dopuszczany jest także słonecznik prażony, o ile nie posiada żadnych dodatków.

Czy prażony słonecznik jest zdrowy?

Słonecznik może występować w różnych formach, lecz nie każda jest tak zdrowa i wartościowa, jak słonecznik łuskany bez dodatków. Smakosze chętnie sięgają po słonecznik prażony, który zawiera nieco więcej kalorii niż słonecznik tradycyjny ze względu na sposób przygotowania.

Słonecznik prażony można przyrządzić na dwa sposoby – na patelni bądź w piekarniku. Prażenie na patelni wymaga rozgrzania jej na ogniu wraz z niewielkim dodatkiem oliwy. Kiedy dno patelni będzie wystarczająco rozgrzane, wystarczy wrzucić na nie pestki słonecznika. Można również dodać niewielką ilość soli, która podbije smak.

Prażenie w piekarniku wygląda bardzo podobnie. Na papier do pieczenia wysypujemy nasiona słonecznika i polewamy niewielką ilością oliwy. Do smaku możemy również posolić bądź dodać innych przypraw.

Słonecznik prażony po dodaniu oliwy i soli staje się bardziej kaloryczny, dlatego tego rodzaju przekąska nie jest polecana na diecie. Można sobie na nią pozwolić od czasu do czasu, jednak lepiej nie przesadzać z ilością zjadanego prażonego słonecznika.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły