6 sygnałów, które daje Ci wątroba gdy jest chora

Zdrowie Data publikacji: 17 listopada 2018 / Aktualizacja: 2021-03-29

Największym funkcjonującym narządem w naszym ciele jest wątroba. Oto 10 sygnałów, które daje nam gdy jest chora. Jest ona istnym filtrem, który chroni nas przed wszystkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi z tego co spożywamy. Dlatego stale narażona jest na wszystko co szkodliwe.

 1. Problemy z żołądkiem

Wydaje się to dziwne, ale faktycznie tak jest, że jednym z pierwszych objawów uszkodzenia wątroby są problemy z żołądkiem. Jednak nie należy wyciągać z tego pochopnych wniosków bo może to być wynikiem innych problemów.

2. Zmęczenie i osłabienie

Wszyscy jesteśmy zmęczeni, to prawda. Ale zmęczenie może też być niewyjaśnione. Wyobraź sobie dzień, w którym dobrze się wyspałaś, zjadłaś odpowiednio zbilansowane posiłki, a mimo to czujesz się zmęczona. Chora wątroba to problem dla organizmu, musi więc włożyć więcej wysiłku i przejąć jej funkcje, a to odznacza się zmęczeniem organizmu.

3. Brak apetytu

Nadmierne gromadzenie się żółci, które jest wynikiem problemów z wątrobą powoduje słabe trawienie tłuszczy. To prowadzi do zmiany apetytu i nawet utraty wagi.

4. Niestrawność i problemy z trawieniem

Niestrawność to wynik uszkodzeń wątroby. Składniki odżywcze nie są dobrze przetwarzane aby później mogły być wchłonięte przez jelito. Pojawia się zespól jelita drażliwego, słaba nietolerancja alkoholu czy zaparcia i wzdęcia.

5. Zmiana koloru moczu

Kolor moczu – co oznacza i o czym nas informuje?

W przypadku uszkodzeń wątroby mocz robi się brązowy, bursztynowy lub pomarańczowy. Oznacza to nadmiar bilirubiny we krwi. Dlatego warto monitorować to jak wygląda wydalany przez nas mocz. Więcej o jego wyglądzie i wpływie na zdrowie znajdziesz tutaj.

6. Kolor stolca

Kolor stolca podczas problemów z wątrobą również się zmienia. Z powodu braku żółci staje się szary lub bladożółty. Warto też pamiętać o tym, że na jego kolor i kształt wpływ mają również inne czynniki. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły