Czy produkty BIO są dietetyczne?

Zdrowie Data publikacji: 19 lutego 2020

Czy produkty BIO są dietetyczne? Jeśli szukacie odpowiedzi na to dobrze trafiliście. Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć ten problem. Tym bardziej, że obecnie modne jest zarówno zdrowe odżywianie jak i odchudzanie. Dlatego coraz częściej sięgamy po produkty BIO jako zamiennik dla tradycyjnych. Można jednak wpaść przez to w małą pułapkę, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie. Produkty BIO nie oznaczają, że są one dietetyczne i możemy w ślepo brać je i spożywać na swojej diecie redukcyjnej.

Czym są produkty BIO?

Co do zasady są to produkty stworzone na bazie półproduktów wyprodukowanych w naturalny sposób z ograniczeniem pestycydów, sztucznych nawozów i z zachowaniem troski o środowisko naturalne. Z racji mody na zdrową żywność powstaje coraz więcej ekologicznych upraw dostarczających takie produkty. Oczywiście są one wtedy zdrowsze.

Czy produkty BIO są dobre na diecie?

Gdy jesteśmy na diecie staramy się zmienić nawyki żywieniowe. Jednak nadal mamy ochotę korzystać z szybkich i smacznych przekąsek np. jogurtów. Wiemy jednak, że jogurty – zwłaszcza te smakowe zawierają dużo cukru, a to nie sprzyja utracie kilogramów. Dlatego warto je czymś zastąpić.

Oferta produktów BIO jest coraz bogatsza. Spoglądają one na nas ze sklepowych półek prezentując piękne etykiety symbolizujące zdrowie i ekologię. Nic więc dziwnego, że wielu osobom zaczęły kojarzyć się one z czymś dietetycznym. Na początku też tak myślałam. Skoro coś jest naturalne, jest zdrowe to i też pewnie jest dobre na dietę. Niestety nie.

Zwykle oceniam produkty pod względem tego czy mogę je jeść zerkając na liczbę kcal oraz na ilość cukru, która w nim jest zawarta. Jakim więc było zdziwieniem dla mnie gdy kupiłam sobie jogurt bio z płatkami owsianymi. No samo zdrowie! Jednak gdy odwróciłam opakowanie okazało się, że w małym jogurciku ważącym 150 g jest prawie 16 g cukru na 100 g! Czyli w całym jogurcie znajdziemy ponad 4 łyżeczki cukru. To przecież masakra :)

Dlatego po prostu przestrzegam Was. BIO ≠ FIT. Jeśli postanowiliście przejść na dietę i przesiedliście się na produkty BIO to lepiej sprawdźcie ich kaloryczność i zawartość cukru. Znajdziecie ją w wartościach odżywczych pod hasłem WĘGLOWODANY … w tym cukry. Nie zdziwię się, jak i w Waszym przypadku okaże się, że ten BIO jogurcik ma więcej cukru i kalorii niż ten, który jadłaś do tej pory nie zwracają uwagi na dietę.

Jak ocenić czy produkt jest dobry na dietę?

Zazwyczaj robiąc zakupy staram się poświęcić na to jak najmniej czasu. Dlatego nie analizuję wszystkich tabel wartości odżywczych. Zerkam więc głównie na jedną rzecz, na zawartość cukru. Porównuję produkty pod tym względem i kupuję te, które zawierają go zdecydowanie mniej. To bardzo prosty trik, który pozwoli Wam się odżywiać zdrowiej i zachować figurę.

Jeśli natomiast jesteście na diecie i próbujecie zrzucić parę kilogramów to musicie bardziej się postarać. Oprócz tego warto pilnować bilansu kalorycznego i jeść mniej kalorii niż potrzebujemy. Dlatego zerkaj również na to jak kaloryczny jest produkt. Oczywiście jeśli wybierzesz go patrząc na ilość cukru to też będzie on miał mniej kalorii. Musisz jednak zwrócić też uwagę na dzienny bilans kaloryczny, a żeby to zrobić musisz wiedzieć ile kalorii mają produkty, które spożywasz.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły