5 sposób na wykorzystanie octu w domu, które warto znać

Porady Data publikacji: 20 stycznia 2022

Ocet znaleźć można w prawie każdej kuchni. Zwykle korzystamy z niego do zakwaszania potraw. Ma jednak dużo więcej ciekawych zastosowań. Kilka z nich chcielibyśmy przedstawić Wam w tym artykule. Dzięki nim utrzymanie domu stanie się łatwiejsze.

Czyszczenie starych pędzli

Nie warto wyrzucać pędzli, na których zaschła farba. Jeśli nie umyliśmy ich zaraz po użyciu nic się nie stało. Możemy ten błąd naprawić wykorzystując do tego ocet. Dzięki temu nie tylko przywrócimy je do stanu używalności, ale również zaoszczędzimy pieniądze.

Aby oczyścić ze starej farby pędzle nie musimy podgrzewać octu. Wystarczy przelać go do starego słoika, a następnie zamoczyć w nim pędzle, tak by całe włosie znalazło się pod płynem. Po 10 minutach możemy zamieszać nimi w środku, wyjąć je i wypłukać dodatkowo pod bieżącą wodą. Dzięki temu stara farba zostanie rozpuszczona, a pędzle znów będą nadawały się do użytku.

Mycie podłogi

Za pomocą octu myć możemy praktycznie każdy rodzaj podłóg. Oczywiście zanim przystąpimy do mycia podłogi musimy wcześniej ją odkurzyć. Następnie możemy wymieszać ze sobą 0.5 szklanki octu oraz 4,5 litra wody. Za pomocą tej mieszanki umyj podłogę jak zawsze używając mopa. Następnie pozwól jej wyschnąć. Podłoga będzie czysta, a na jej powierzchni nie będą widoczne smugi, które często pozostają po różnych detergentach.

Wyczyść swój ekspres do kawy

Ocet pomoże ci w zadbaniu o czystość Twojego ekspresu do kawy. Warto regularnie o niego dbać, gdyż wewnątrz może odkładać się kamień i rozwijać pleśń. Spożywanie jej nie jest dobre dla naszego zdrowia. Dlatego ekspres wymaga regularnego czyszczenia.

Wystarczy pojemnik na wodę wypełnić w jednej części octem, a w drugiej wodą. Włóż pusty filtr do kawy, a następnie przepuść przez ekspres mieszankę octu i wody. W ten sposób ekspres wewnątrz zostanie wyczyszczony.

Mycie okien octem

Masz już dość smug na szybach, które pozostają po myciu okien? Ocet rozwiążę Twój problem. Świetnie sprawdza się w roli płynu do mycia szyb. Wystarczy przygotować butelkę z atomizerem. Wlej do niej 1/4 szklanki białego octu i dwie szklanki wody. Wstrząśnij zawartością i spryskaj szybę, a następnie wytrzyj ją do sucha.

Usunięcie zarazków z deski do krojenia

Drewnianej deski do krojenia nie należy myć w zmywarce. Nie wolno jej również zbyt długo moczyć. Najlepszym sposobem na jej czyszczenie jest użycie octu, który pomoże nam w zabiciu zarazków, które mogłyby rozwijać się w porach drewna.

Spryskaj deskę octem, następnie posyp solą i przetrzyj połówką cytryny. Dzięki temu deska będzie czysta, zdezynfekowana i gotowa do gotowania.

Podobne artykuły