ULTRA PLASTELINA – jak usunąć z materiałowego obicia lub dywanu

Porady Data publikacji: 01 marca 2019 / Aktualizacja: 2024-04-29

Ultra plastelina to świetna zabawa dla dzieci. Niestety dużo mniej frajdy sprawia, gdy trzeba ją usunąć z materiałowych obić mebli lub dywanu. Dzisiaj mamy dla Was kilka porad jak usunąć ultra plastelinę z mebli i dywanów. Może dzięki nim uda Wam się jeszcze uratować rzeczy, do których się przykleiła.

Za pomocą innej ultra plasteliny

Wiele mam próbowało usuwać ją magnesem. Jest to przecież masa magnetyczna. Jednak nie dawało to oczekiwanych rezultatów. Dużo lepszym sposobem było usuwanie jej za pomocą inne ultra plasteliny. Musimy za pomocą resztki plasteliny odrywać z materiału, tą, która się do niego przykleiła. Jednak wiele zależy od struktury materiału i tego, jak głęboko ona w niego mogła wejść. Dlatego nie zawsze ten sposób się sprawdzi. Warto jednak spróbować. Jeśli jest jej więcej, możesz zdjąć nadmiar i nim odrywać pozostałość.

Kostki lodu pomogą usunąć ultra plastelinę

Wielu mamom udało się ją usunąć, wcześniej ją zamrażając. Woreczek strunowy wypełnij kostkami lodu i połóż go na ultra plastelinie. Po jakimś czasie gdy już porządnie zamarznie, staraj się ją delikatnie usuwać. Pamiętaj tylko o tym, że plastelina musi się zamrozić, więc lodu musi być sporo, aby nie zdążył stopnieć.

Naturalny rozpuszczalnik i odplamiacz

W jednym z marketów budowlanych można dostać naturalny odplamiacz i rozpuszczalnik marki Starwax. Jest on stworzony na bazie terpeny ze skórki pomarańczy. Jest typowo przeznaczony do usuwania różnych plam na ubraniach czy innych rzeczach po remontach. Usuwa naklejki, taśmy, gumę do żucia, rozpuszcza smołę, smar i tłuszcz. Pomaga nawet usunąć piankę poliuretanową z ubrań. Możesz wykorzystać go i spróbować nim usunąć ultra plastelinę z mebli, ubrań czy dywanów.

Usuwanie ultra plasteliny za pomocą żelazka

Kolejnym sprawdzonym przez wiele mam sposobem jest użycie żelazka. Nagrzej żelazko, weź ściereczkę i prasuj materiał pobrudzony ultra plasteliną przez tę ściereczkę. Ulstra plastelina zacznie się rolować i będzie można ją usunąć. Pozostanie tylko tłusta plama, której pozbędziecie się w niżej podany sposób.

Ocet

Gdy wczepi się ona w materiał, możesz też spróbować octu. Weź gąbeczkę taką jak do mycia naczyń i ocet przelany do butelki z atomizerem. Spryskuj plastelinę i usuwaj gąbeczką, aż nie będzie po niej śladu.

Magnes neodymowy

Wiele osób próbowało usunąć ją magnesem, jest to logiczne. Dlaczego się nie udało? Zapewne magnes był zbyt słaby. Warto spróbować użyć mocnego neodymowego magnesu. Można je często dostać w sklepach elektronicznych. Bez problemu znajdziecie je natomiast w Internecie.

Do zamrażarki

Jeśli jest to jakaś część garderoby, możesz zawinąć ją w foliowy woreczek i włożyć do zamrażarki. Po wyjęciu spróbuj wykruszyć plastelinę. Resztę, która nie zejdzie, spróbuj usunąć pod gorącą wodą z kranu.

Środek usuwający naklejki i plamy

Na rynku można znaleźć specjalne środki do usuwania naklejek i plam np. Pomoc Domowa Professional. Dzięki niemu bez problemu usuniesz resztki ultra plasteliny oraz tłustą plamę, która pozostanie na materiale.

Tłusta plama po ultra plastelinie

Przydatna okaże się też wódka. Gdy zbierzecie nadmiar ultra plasteliny lub usuniecie ją w inny podany tutaj sposób, może pozostać po niej tłusta plama. Można się jej pozbyć szczoteczką i wódką. Wystarczy zamoczyć szczoteczkę i poszorować materiał. Może być również spirytus. Pamiętaj jednak by w jakimś niewidocznym miejscu sprawdzić, czy nie odbarwia on czasem materiału. Możecie również użyć do tego jakieś sprayu do plam na tapicerce.

Podobne artykuły