5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o swoim pęcherzu

Zdrowie Data publikacji: 2018-03-10

Zazwyczaj niezbyt interesujemy się naszym pęcherzem. Jest bo jest, gdy potrzeba wystarczy go opróżnić i nie trzeba nim się za wiele przejmować. To sprawia, że mamy o nim dość blade pojęcie. Dzisiaj przedstawimy Wam 5 faktów, na temat naszego pęcherza, o których mogliście nie wiedzieć.

1. Nieśmiałość pęcherza

Jest to faktyczny stan gdy mamy problem z oddaniem moczu gdy wokół pojawią się inni ludzie np. w toalecie publicznej. Nie oznacza to jednak problemów z pęcherzem, a np. problemy lękowe. Problem powinien być rozwiązywany nie u urologa, a u psychologa. Być może potrzebujesz wsparcia nawet farmaceutycznego.

2. Mocz wcale nie jest sterylny

Często powtarza się mit, że mocz jest bardzo sterylny, na tyle, że można dezynfekować nim rany. W rzeczywistości tak nie jest. Pęcherz jest miejscem zamieszkania wielu bakterii, które powodują, że uryna wcale nie jest sterylna i można przez nią się nawet zarazić.

3. Częste oddawanie moczu

Mama mówiła „nie siedź na ziemi bo złapiesz wilka”. Często określamy tak nadmierne oddawanie moczu. Jednak nie zawsze musi to być związane z przeziębieniem układu moczowego. Może to spotkać każdego i oznaczać nadreaktywnypęcherz. Objawia się to właśnie częstym oddawaniem moczu, może być również niekontrolowane. Szacunki mówią, że problem może dotyczyć nawet 16 procent dorosłych Polaków, a zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem.

4. Mały pęcherz

Czasami osoby, które często chodzą do toalety zrzucają to na kart małego pęcherza, który nie jest w stanie utrzymać dużej ilości moczu. Bardzo rzadko jednak się zdarza by to było problemem. Nasz pęcherz mieści 1-2 szklanki płynów. Najczęściej jest to problem zwieraczy, infekcji czy inne problemy z układem moczowym. Oczywiście wymaga to leczenia.

5. Wielkość pełnego pęcherza

Wielkość pełnego pęcherza w przybliżeniu jest podobna do rozmiarów piłki do baseballa.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły