Zazwyczaj niezbyt interesujemy się naszym pęcherzem. Jest bo jest, gdy potrzeba wystarczy go opróżnić i nie trzeba nim się za wiele przejmować. To sprawia, że mamy o nim dość blade pojęcie. Dzisiaj przedstawimy Wam 5 faktów, na temat naszego pęcherza, o których mogliście nie wiedzieć.
Jest to faktyczny stan gdy mamy problem z oddaniem moczu gdy wokół pojawią się inni ludzie np. w toalecie publicznej. Nie oznacza to jednak problemów z pęcherzem, a np. problemy lękowe. Problem powinien być rozwiązywany nie u urologa, a u psychologa. Być może potrzebujesz wsparcia nawet farmaceutycznego.
Często powtarza się mit, że mocz jest bardzo sterylny, na tyle, że można dezynfekować nim rany. W rzeczywistości tak nie jest. Pęcherz jest miejscem zamieszkania wielu bakterii, które powodują, że uryna wcale nie jest sterylna i można przez nią się nawet zarazić.
Mama mówiła „nie siedź na ziemi bo złapiesz wilka”. Często określamy tak nadmierne oddawanie moczu. Jednak nie zawsze musi to być związane z przeziębieniem układu moczowego. Może to spotkać każdego i oznaczać nadreaktywnypęcherz. Objawia się to właśnie częstym oddawaniem moczu, może być również niekontrolowane. Szacunki mówią, że problem może dotyczyć nawet 16 procent dorosłych Polaków, a zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem.
Czasami osoby, które często chodzą do toalety zrzucają to na kart małego pęcherza, który nie jest w stanie utrzymać dużej ilości moczu. Bardzo rzadko jednak się zdarza by to było problemem. Nasz pęcherz mieści 1-2 szklanki płynów. Najczęściej jest to problem zwieraczy, infekcji czy inne problemy z układem moczowym. Oczywiście wymaga to leczenia.
Wielkość pełnego pęcherza w przybliżeniu jest podobna do rozmiarów piłki do baseballa.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.