Jak zmniejszyć objętość żołądka bez operacji. Tym samym zjesz mniej i zaczniesz chudnąć!

Zdrowie Data publikacji: 05 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2022-03-30

Jak zmniejszyć żołądek bez operacji? Może wydawać się Wam to niemożliwe, ale każdy z nas może to zrobić. Aby zmniejszyć objętość żołądka wystarczy stosować się do kilku zasad. Dzięki temu mniejsza porcja jedzenia w zupełności Ci wystarczy, a co idzie za zmniejszonymi porcjami, zaczniesz również chudnąć!

Jak zmniejszyć żołądek?

Im więcej jemy tym nasz żołądek bardziej się rozpycha. Powoduje to powstanie błędnego koła, jemy więcej, nie czujemy się nadal najedzeni więc zaczynamy jeść jeszcze więcej. W tym czasie nasz żołądek znów zwiększa pojemność i po pewnym czasie znów musimy zwiększać porcje posiłków. Co za tym idzie, zaczynamy przybierać na masie bo zjadając więcej zwiększamy kaloryczność posiłku. Do tego czujemy się ciężko, a nasz organizm ma problem ze strawieniem takiej ilości pokarmu.

Warto pamiętać o tym, że żołądek to nic innego jak worek zrobiony z mięśnie. Jak dobrze wiecie, mięśnie mają zdolność do kurczenia się, ale i również rozciągania. Zbyt mocno rozciągnięty żołądek to problem wielu osób, które przechodzą na dietę. Powód jest prosty, nagle zmniejszamy ilość pokarmu i nie jesteśmy w stanie zapełnić żołądka przez co szybko czujemy się głodni. Zaczynamy dojadać, a nasza dieta przestaje mieć sens. Dlatego obkurczenie żołądka to coś co każdy podczas diety powinien zrobić.

Aby zmniejszyć pojemność żołądka wystarczy stosować się do prostych rad. Jeśli to zrobicie Wasz żołądek będzie mniejszy, a Wy poczujecie się najedzeni po mniejszej ilości pokarmu. Ma to wiele korzyści, szczególnie dla osób odchudzających się.

Płynna dieta

Raz w tygodniu zróbcie sobie dzień płynnej diety. Oznacza to, że w tym dniu spożywamy jedynie płynne pokarmy. Na obiad może to być oczywiście zupa, a na inne posiłki koktajle owocowe czy warzywne. Do tego oczywiście cały czas pijemy wodę przez cały dzień w ilości ok. 6-8 szklanek dziennie w różnych odstępach czasu. Woda też ma zadanie zapełnić nas żołądek i dać nam chwilowo uczucie sytości. Dlatego możecie ją pić gdy pomiędzy posiłkami poczujecie głód.

Parę przepisów na różne koktajle znajdziecie na naszej stronie

 1. Koktajl truskawkowo-bananowy
 2. Koktajl z mango
 3. Zielony koktajl z pistacjami
 4. Koktajl z kiwi, banana i bazylią 
 5. Trzy koktajle na śniadanie

Jedz mniejsze porcje, ale częściej

Jeśli już rozpoczęliście jakąś dietę, to na pewno wiecie, że jedzenie 5 posiłków dziennie jest zdrowym nawykiem. Jeśli chcecie zmniejszyć swój żołądek należy jeść mniej, ale częściej. Dlatego wprowadźcie do swojej diety pięć mniejszych posiłków zamiast trzech dużych.

Jedz powoli

Zastanawiasz się dlaczego szybkość jedzenia ma wpływ na wielkość żołądka. Zanim nasz mózg dowie się od żołądka o tym, że jest już najedzony mija pewien czas. Dlatego często zjemy za dużo gdy nam coś smakuje, bo zbytnio się śpieszymy, a sygnał ten nie zdążył dotrzeć do mózgu. Jest on wysyłany z nerwów, które znajdują się na ściankach żołądka.

Czujemy się wtedy ociężali i przejedzeni. Aby temu zapobiegać wystarczy jeść wolniej, a gdy poczujemy się już najedzeni rezygnujemy z dalszej konsumpcji. Zobaczcie, że z czasem coraz więcej zacznie Wam zostawać na talerzu. Później nauczycie się już brać takie porcje, które w zupełności wystarczą.

Jedz więcej błonnika

Błonnik na dłużej utrzymuje uczucie sytości dlatego jest bardzo ważnym elementem w każdej diecie. Pamiętajcie by duże ilości błonnika popijać wodą. Jest to ważne by uniknąć późniejszych wzdęć. Najlepszy dla nas będzie błonnik rozpuszczalny w wodzie.

Źródła błonnika

 1. kasza gryczana
 2. kasza jęczmienna
 3. ryż brązowy
 4. pieczywo żytnie
 5. fasola biała
 6. fasola czerwona
 7. bób
 8. groch
 9. wiórki kokosowe
 10. otręby pszenne (mają go bardzo dużo)
 11. czarne jagody
 12. języny
 13. porzeczki
 14. maliny
 15. suszone brzoskwinie

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły