Kilka największych mitów o klimatyzacji i czy warto ją zainstalować?

Zdrowie Data publikacji: 2017-08-03 / Aktualizacja: 2020-08-14

Klimatyzacja to coś co mogłoby nam ułatwić życie podczas upałów. Jeśli jednak zaczniemy się interesować tematem poznamy wiele rad innych ludzi, którzy będą nam jej odradzali. Część z nich to mity, które dzisiaj poznacie.

1. Klimatyzacja głośno pracuje i nie da się przy niej przyjemnie siedzieć

Oczywiście jak każde urządzenie elektryczne również klimatyzatory generują pewien poziom hałasu. Jednak pamiętajcie o tym, że najgłośniejsze elementy urządzeń montowane są na zewnątrz budynku. Oczywiście decydując się na tanie komponenty możemy oczekiwać tego, że będą one pracować głośniej niż droższe odpowiedniki.

Jeśli chodzi o dźwięki to dźwięki poniżej 35dB ie wpływają na nasze zdrowie czy samopoczucie. Warto zatem pamiętać, że klimatyzatory typu split, które są najpopularniejsze w montażu w domach czy mieszkaniach generują poziom hałasu do 35dB. Znajdziemy nawet urządzenia z wyższej półki, które mogą emitować hałas poniżej 20dB.

Jeśli zdecydujesz się na klimatyzator w jednym urządzeniu, czyli monoblokowy to poziom hałasu jaki on wytwarza będzie wahał się pomiędzy 40-55dB.  To poziom hałasu, który może już powodować irytację, ale nadal nie szkodzi zdrowiu. Na pewno zrekompensuje nam go miły chłód, albo brak hałasu wiatraka, który mieliłby ciepłe powietrze.

2. Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Tak naprawdę wiele zależy od nas, a właściwie od prawidłowego używania klimatyzacji. Jeśli szkodzi naszemu zdrowiu to głównie z naszej winy. Pamiętaj, że klimatyzacja tak samo w domu jak i  w samochodzie musi być regularnie serwisowana. Zanieczyszczenia osiadają na specjalnych filtrach, a gdy je zaniedbamy drobnoustroje, pleśń i grzyb mogą dostawać się do powietrza w naszym mieszkaniu.

Pamiętaj, też że klimatyzacja osusza powietrze. Dlatego warto podczas korzystania z klimatyzacji jednocześnie nawilżać powietrze w domu aby zadbać o nasze drogi oddechowe. W przeciwnym wypadku możemy je wysuszyć i podrażnić. Będziemy wtedy czuć się niekomfortowo. Wystarczy jednak po prostu utrzymywać poziom wilgotności powietrza.

Infekcje czy choroby gardła, które dokuczają osobom korzystającym z klimatyzacji wynikają najczęściej ze złego umiejscowienia urządzeń. Pamiętaj, że klimatyzacja powinna chłodzić powietrze, a nie nas.

3. Klimatyzator przydaje się tylko latem

Większość dobrych modeli ma też funkcję grzania pompą ciepła czy jonizacji powietrza. Dlatego przydają się wiosną czy zimą i są praktycznym rozwiązaniem dla alergików.  Klimatyzacja może zazwyczaj pracować przy temperaturze -10 stopi Celsjusza na zewnątrz. Nie ogrzeje naszego mieszkania podczas zimy, ale jesienią może je dogrzać.

4. Trzeba podłączać wiele urządzeń zewnętrznych i niszczyć elewację

Tak naprawdę możemy kupić system multi-split, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej możemy podpiąć nawet od 4 do 10 pokojów czyli jednostek wewnętrznych. W każdym razie idealnym momentem do planowania montażu klimatyzacji jest budowa domu lub zmiana elewacji na nową.

Artykuł powstał przy współpracy z wroclaw-klimatyzacja.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły