5 niepokojących objawów, które mogą być wynikiem niedoborów magnezu. 2 i 4 szokują!

Zdrowie Data publikacji: 04 stycznia 2018

Magnez to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego organizmu. Nie bez znaczenia nazywany jest pierwiastkiem życia. Nic więc dziwnego, że jego niedobory mogą powodować różne niepokojące problemy zdrowotne. Myślę, że te objawy jego niedoboru na pewno Was zaskoczą.

1. Problemy z zębami i kamienie nerkowe

Mówi się, że to wapń buduje kości. Ale tak naprawdę jest to magnez, który łączy się z wapniem i witaminą D. Dlatego niedobory wapnia mogą objawiać się problemami z zębami. To samo zresztą dotyczy kości. Oprócz tego magnez pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, dlatego jego niedobory mogą objawiać się ich występowaniem.

2. Zaburzenia psychiczne

Depresja czy myśli samobójcze mogą być wynikiem niedoborów jednego pierwiastka? Okazuje się, że tak. Magnez jest również wykorzystywany w leczeniu problemów ze zdrowiem psychicznym. Badania potwierdzają, że pacjenci szpitali psychiatrycznych, którzy mają niedobory magnezu częściej mają myśli samobójcze i nawet próbowali go dokonać.

3. Nieregularne bicie serca

Arytmia serca to bez wątpienia jeden z groźniejszych objawów niedoborów magnezu. U większości osób jest to zazwyczaj niegroźne, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do palpitacji serca. Oprócz tego możesz czuć wtedy zawroty głowy, duszność czy ból w klatce piersiowej. Brak odpowiedniej ilości tlenu pompowanej do tkanek organizmu w tym mózgu może prowadzić do omdlenia.

4. Utrata słuchu i dzwonienie w uszach

To zaskakujące, ale braki magnezu mogą powodować dzwonienie w uszach, a nawet utratę słuchu. Podobno po kuracji magnezem słuch może wrócić w trzy miesiące. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Chinach w klinice Mayo. Pacjentów, którzy stracili słuch leczono tam suplementami magnezu.

5. Wysokie ciśnienie krwi

Badania na zwierzętach pokazują, że niedobory magnezu zwiększają ciśnienie i sprzyjają chorobom serca. Nie ma jeszcze dowodów naukowych na takie samo zjawisko u ludzi, ale niektóre obserwacje medyczne wskazują, że niski poziom magnezu może podnosić ciśnienie krwi. W niektórych opracowaniach stwierdzono, że suplementy magnezu mogą obniżyć ciśnienie krwi, a szczególnie u osób dorosłych z wysokim ciśnieniem.

Ile magnezu spożywać

  1. Do 6 miesiąca życia – 30mg bez względu na płeć
  2. 7-12 miesięcy – 75mg bez względu na płeć
  3. 1-3 lat – 90mg bez względu na płeć
  4. 4-8 lat – 130mg bez względu na płeć
  5. 9-13 lat – 240mg bez względu na płeć
  6. 14-18 lat – 410mg mężczyźni, 360mg kobiety
  7. 19-30 lat – 400mg mężczyźni, 310mg kobiety
  8. 31-50 lat – 420mg mężczyźni, 320mg kobiety
  9. 51+ – 420mg mężczyźni, 320mg kobiety

Produkty bogate w magnez

Zawartość magnezu na 100g produktu

  1. Migdały 270mg
  2. Nasiona dyni 262mg
  3. Ciemna czekolada 176mg
  4. Orzechy ziemne 168mg
  5. Kukurydza 151mg

Lubicie ciemną czekoladę? Oto kilka ciekawych faktów o niej :)

Źródła

  1. wellnessmama.com
  2. ancient-minerals.com
  3. healthline.com
  4. naturalife.org

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły