Jak się pozbyć pająków? Skuteczne sposoby i pułapki

Porady Data publikacji: 05 lipca 2021

Pająki – teoretycznie stanowią oznakę zdrowego domu, o czym przypomina nam stare ludowe porzekadło: „Szczęśliwy dom, w którym pająki są”. Nie ulega jednak wątpliwości, że większość z nas woli się pozbyć z miejsca zamieszkania tych nieproszonych gości. Pająki skutecznie wywołują w nas wstręt, a nierzadko także paniczny strach. Jakie pająki możemy spotkać w domu? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Które pająki możemy spotkać w domu?

Obecność pająków w domu zazwyczaj wywołuje wstręt. Wśród najczęściej spotykanych gatunków znajdują się kątniki, czyli czarne, niewielkie, bo zaledwie centymetrowej długości owady oraz kosarze, czyli pająki o długich odnóżach koloru jasnobrązowego. Najczęściej zobaczymy je w domu jesienią czy zimą, kiedy szukają przyjemnego schronienia na czas zimnych nocy i mrozów.

Wymienione wyżej gatunki pająków stanowią nietuzinkową broń na różnego rodzaju domowe insekty. Skutecznie pozbywają się rybików, komarów, much, mrówek czy mszyc. Co ciekawe, pająki chętnie pożerają szkodniki, które są nosicielami groźnych chorób, szczególnie niebezpiecznych dla ludzi oraz zwierząt domowych. Tak naprawdę w naszym kraju nie buszują naturalnie żadne jadowite czy groźne dla człowieka pająki, jednak fakt ten z pewnością nie odwiedzie wielu od dalszego pozbywania się szkodników.

Zapachy, od których pająki uciekają

Pająki, podobnie jak inne owady, bardzo często odstraszane są za pomocą szczególnych zapachów. Tym, co pająki drażni najbardziej, jest aromat mięty. Wystarczy tak naprawdę spryskać parapet czy ramę okienną olejkiem zapachowym o aromacie mięty, by pozbyć się niechcianych towarzyszy. Podobnie skuteczne jest zasadzenie mięty w doniczce i umieszczenie jej na parapecie w pomieszczeniu, w którym jest z nimi największy problem. Co istotne dla osób, które dbają o zwierzęta i nie cieszy ich myśl o zabijaniu, mięta jedynie odstrasza pająki, nie wyrządza im żadnej krzywdy.

Jeśli zapach mięty nas drażni, śmiało możemy skorzystać z innych rozwiązań. Skuteczną bronią są także olejki cedrowy, kamforowy oraz eukaliptusowy. Ciekawym sposobem jest także ocet jabłkowy, który przydaje się w walce z insektami. Wystarczy dokładnie rozmieszać go z wodą i rozpylić niczym mgiełkę. Woda z cytryną to kolejny świetny pomysł na pozbycie się pająków z naszych oczu i pomieszczeń. Wystarczy użyć soku ze świeżych cytryn, jak i rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego.

Pająki boją się również zapachów w postaci cynamonu. Jest to dość intensywny aromat, który skutecznie odstrasza małe szkodniki. Wystarczy rozłożyć kilka lasek przyprawy w newralgicznych miejscach, by pająki zaczęły szukać innego miejsca. Świetną opcją są także świece cynamonowe – dla nas to ogromna przyjemność, z kolei dla pająków – niezwykła tortura.

Jesienią, kiedy pająki zaczynają częściej przesiadywać w naszym domu, a nie mamy sprawdzonego sposobu na ich pozbycie się, warto spróbować z kasztanami i żołędziami. Wystarczy pójść na krótki lub długi spacer, podczas którego zdołamy nazbierać żołędzi oraz kasztanów, a następnie użyć ich jako odstraszaczy na pająki. Epatują one zapachem, którego pająki nie mogą znieść. Śmiało można umieścić je w kątach, gdzie najczęściej spotykamy pajęczyny.

Inne ciekawe sposoby na pozbycie się pająków

Poza zwalczaniem pająków z pomocą różnorodnych zapachów, można pokusić się również o inne metody. Pierwszą z nich jest szczególne dbanie o czystość. Choć brzmi to niezwykle banalnie, wiele osób wciąż zapomina zrobić dokładny porządek w najbardziej newralgicznych miejscach. Omijamy kąty, omijamy miejsca, w których jest duże prawdopodobieństwo powstawania pajęczyn. Warto skupić się raz na jakiś czas na sprzątnięciu szczelin, miejsca pod łóżkiem, szczelin przy balkonach czy oknach. Pająki lgną do światła, dlatego konieczne jest wyłączanie światła podczas wietrzenia pomieszczeń. W innym wypadku nieproszeni lokatorzy bardzo chętnie wprowadzą się do naszych sypialni i nie tylko.

Zwolennikiem ludzi w walce z pająkami są koty. Jeśli więc posiadamy tego wspaniałego pupila, możemy wypuścić go na łowy. Nie jest to jedna z humanitarnych metod, jednak z pewnością bardzo skuteczna.

Łapacz pająków, czyli idealny sposób na nieproszonych gości

Domowe sposoby, choć są skuteczne, nie wszystkich przekonują, gdyż nie działają natychmiastowo. Nie każdy człowiek ma na tyle silne nerwy, by spać w łóżku wiedząc, że nieopodal czai się pająk. Świetnym sposobem na natychmiastowe pozbycie się pająków są łapacze pająków. To niewielkie, niepozorne urządzenia, rodzaj gadżetu, który przypadnie do gustu każdemu – nie tylko tym, którzy boją się wziąć pająka do ręki czy zbliżyć się do niego z kapciem i zamiarem zabicia go, ale również też tym, którzy uwielbiają polować.

Łapacze pająków wydawać się mogą niepozornym narzędziem, jednak ich sidła wyglądem przypominające szczotkę bez większego problemu dadzą radę zarówno małym, jak i dużym osobnikom. Co ciekawe, łapacze pająków nie wyrządzają owadom żadnej krzywdy. Przytrzymują malutkie zwierzątka w sidłach, dzięki czemu nie wydostaną się bez zgody operatora. Człowiek, który nie chce zabijać pająków może wyjść na zewnątrz i wypuścić pająka na łonie natury.

Podobne artykuły