Jak przygotować dom na burzę

Porady Data publikacji: 02 lipca 2021

Czerwiec, lipiec i sierpień, to czas, kiedy Polskę regularnie nawiedzają burze i nawałnice. Letnie wyładowania atmosferyczne nie są niczym niezwykłym, dlatego w tym okresie warto szczególnie pamiętać o ochronie domu. Śledząc prognozę pogody dobrze jest podjąć pewne kroki, które przygotują nasze mieszkanie na spotkanie z piorunami.

Chociaż burze wyglądają bardzo spektakularnie i widowiskowo, nie należy zapominać jak niebezpieczne potrafią się okazać. Warto podkreślić, dlaczego pioruny są tak groźne dla otoczenia. Błyskawice tworzą się poprzez ładowanie cząsteczek lodu, ukrytych w chmurze. Podczas wzajemnego ścierania się powstają ładunki elektryczne. Grom uderzający w nasz dom może zniszczyć mury, wywołać pożar, uszkodzić domowe urządzenia oraz spalić instalację elektryczną i telekomunikacyjną.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas burzy?

Przed zmianą pogody i nadejściem wyładowań atmosferycznych nadawane są komunikaty meteorologiczne i coraz częściej wysyłane są specjalne alerty RCB. Dzięki temu z wyprzedzeniem możemy przygotować się na nadchodzące okoliczności. Przede wszystkim, najlepiej i najbezpieczniej schronić się w domu i odpowiednio go na ten czas zorganizować.

Poniżej kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Zabezpieczenie okien i balkonu

Pomimo uczucia duszności i skwaru, wietrzenie mieszkania należy odłożyć aż do zakończenia burzy. Istnieje bowiem ryzyko, że przez otwarte okno może wpaść tzw. piorun kulisty. Szczelnie zamknięte okna uchronią także przed ewentualnym zalaniem pomieszczenia. Niewskazane jest podchodzenie do okien i obserwowanie burz z zewnątrz. Niezwykle ważne jest usunięcie z balkonu czy tarasu wszelkich rzeczy, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy wiatru i tym samym stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo. Dlatego warto zabezpieczyć meble ogrodowe, schować donice z kwiatami, suszarkę na pranie i inne tego typu przedmioty.

Odłączanie urządzeń od prądu

Pod żadnym pozorem nie wolno używać sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych poprzez sieć (suszarki do włosów, blendery, telefony komórkowe, itp.), ponieważ w razie uderzenia pioruna w naziemną sieć elektromagnetyczną, może grozić to porażeniem impulsem, który rozejdzie się po przewodach instalacji elektrycznej. Aby zabezpieczyć nasze urządzenia elektroniczne, należy wyciągnąć z gniazdek wszystkie wtyczki znajdujące się w domu. Samo wyłączenie komputera czy telewizora nie zapewni pożądanej ochrony. Pamiętajmy, że największe ryzyko to nie, jak mogłoby się wydawać uderzenie gromu w budynek, a wyładowania powstające w pobliżu, które zaburzają pracę systemu elektrycznego, powodując przepięcie, czyli nagły, krótkotrwały skok napięcia.

Jeżeli posiadamy w domu sprzęty, których nie możemy odłączyć od prądu, najlepszym zabezpieczeniem będzie zakup specjalnych akcesoriów. Najbardziej znanym jest listwa antyprzepięciowa. Na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjną listwę z gniazdkami, wewnątrz jednak posiada liczne zabezpieczenia chroniące przed skokami napięcia. Na rynku dostępne są różne rodzaje, ale najbardziej skuteczne są listwy z diodami transilowymi oraz te z układem warystorów. Działają one w ten sposób, że elementy chroniące pochłaniają energię i automatycznie blokują zasilanie, za każdym razem, gdy napięcie staje się zbyt wysokie. Dodatkowo można rozważyć zakup zasilacza awaryjnego, zwanego zasilaczem UPS. Jest to bardzo zaawansowany sprzęt, który oprócz tego, że chroni przed sokami napięcia, sam służy jako alternatywne źródło zasilania.

Router i sprzęt komputerowy

Wszelki sprzęt komputerowy (taki jak komputery, drukarki, monitory, skanery, modemy, routery) jest najbardziej czuły, a tym samym najmocniej narażony na wyładowania atmosferyczne. W związku z tym, to jedne z pierwszych urządzeń, które powinniśmy odłączać od prądu podczas burzy. Jednak, żeby zapewnić im maksymalną ochronę, oprócz wypięcia z sieci elektrycznej, należy pamiętać także o instalacji, którą dostarczany jest internet. Mowa tu o sieci osiedlowej, linii telefonicznej, sieci LAN, itp. Silne wyładowanie może uszkodzić kartę sieciową komputera, która łączy się z routerem, więc lepie nie ryzykować. Mitem jest jednak twierdzenie, że router przyciąga burzę. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez tego typu urządzenia jest bardzo niewielkie. Dlatego korzystanie np. z telefonu komórkowego nie stanowi wielkiego zagrożenia. Obawy te najprawdopodobniej wiążą się z przekonaniami z przeszłości, kiedy to zewnętrzne anteny telefonów komórkowych były całkiem pokaźnych rozmiarów.

Dodatkowe zabezpieczenia

Podczas burzy, przerwy w dostawie prądu nie są niczym niezwykłym, dlatego warto się na nie przygotować. Najlepiej schować w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu świeczki i latarkę, których możemy użyć w razie potrzeby.

Dobrze pozostać czujnym na wszelkie zapachy i dźwięki. Jeżeli zauważymy np. spalone przewody, iskrzenie z instalacji elektrycznej, czy poczujemy spaleniznę, należy wyłączyć gaz i elektryczność, a także niezwłocznie wezwać odpowiednie służby.

Podobne artykuły