Czy telefon wydziela szkodliwe dla zdrowia promieniowanie?

Zdrowie Data publikacji: 23 stycznia 2018

Czy telefon emituje szkodliwe dla zdrowia promieniowanie? Codziennie korzystamy z naszych telefonów, ale czy dbamy jednocześnie o higienę korzystania z urządzeń emitujących szkodliwe dla zdrowia promieniowanie? Coraz więcej mów się o smogu elektromagnetycznym. Na co dzień otaczają nas urządzenia, które emitują pole elektryczne i magnetyczne.

Czy telefony emitują szkodliwe promieniowanie?

Tak i nie podlega to żadnej wątpliwości. Przeprowadzono w tym celu wiele badań i wiemy nawet, że niektóre modele telefonów emitują go więcej od innych. Co najgorsze, najnowsze badania potwierdzają, że nadmierne użycie telefonu komórkowego może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, w tym rozwojowi nowotworów.

Dlaczego mówi się o tym dopiero teraz? Oczywiście wcześniej telefony też je emitowały, ale nie były aż tak eksploatowane przez nas każdego dnia. Nawet gdy zostawiamy telefon do ładowania na szafce nocnej to on cały czas łączy się z Internetem i synchronizuje dane. Kiedyś telefonów używaliśmy głównie do rozmów, potem mogliśmy ewentualnie zagrać w prostą grę, odebrać e-mail czy zrobić zdjęcie. Dzisiaj telefony komórkowe to małe komputery, które zapewniają nam całe spektrum rozrywki. Możemy przeglądać internet, oglądać filmy, rozmawiać z ludźmi czy pochłonąć się innej rozrywce. Dlatego z telefonów korzystamy coraz intensywniej.

Badania nad rakotwórczością promieniowania z telefonów komórkowych

Jedne z badań zostały opublikowane dosyć niedawno bo w 2011 roku przez Międzynarodową Agencję Badań na Nowotworami. Telefony komórkowe zostały wpisane w grupę 2B, czyli możliwie rakotwórcze. Oznacza to, że mogą być czynnikiem rakotwórczym, ale nie muszą. Jednak moim zdaniem to i tak wiele.

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę skalę całego promieniowania, które emitują wszelkie urządzenia, które nas otaczają można zacząć się obawiać, a jak podkreślają badacze – ryzyko to wzrasta z roku na rok.

Mimo iż nie ma jeszcze 100% naukowego dowodu badacze tacy jak dr George Carlo ostrzegają, że przemysł telefoniczny ma duży udział w pogłębiającym się kryzysie stanu zdrowia populacji ludzi na ziemi. Jednocześnie wskazują oni na szereg innych objawów, które wywołują telefony komórkowe, np:

 1. bóle głowy
 2. nadciśnienie
 3. szybszy rozwój choroby Alzheimera

Dlaczego badaczy uważają, że telefony komórkowe mogą powodować raka? Są trzy główne czynniki, które na to wpływają. Pierwszym jest to, że telefony komórkowe emitują energię radiową, formę promieniowania niejonizującego. Tkanki naszego ciała znajdujące się w pobliżu anteny mogą absorbować tą energię. Dlatego też nie powinno nosić się telefonu blisko klatki piersiowej (zwłaszcza kobiety), w spodniach czy spać z nim przy głowie.

Druga przesłanka to to, że liczba użytkowników telefonów rośnie w zawrotnym tempie. Tak samo jak zwiększa się ilość czasu, który poświęcamy na rozmowy i korzystanie z telefonu.

Narodowy Instytut Nauk o Środowisku (NIEHS), który jest częścią National Institutes of Health (NIH), prowadzi szeroko zakrojone badania nad gryzoniami narażenia na energię o częstotliwości radiowej (typ stosowany w telefonach komórkowych). Badanie to prowadzone jest w wysoce wyspecjalizowanych laboratoriach, które mogą określać i kontrolować źródła promieniowania i mierzyć ich działanie. Wstępne rezultaty z tego badania zostały wydane w maju 2016 r.

Najgorsze jest jednak to, że wyniki wielu badań prowadzonych przez różne ośrodki badawcze są niespójne. American Cancer Society są zdania, że nie możemy być pewni ryzyka zachorowania na raka korzystając z telefonu komórkowego bo dowody nie są wystarczająco silne. Jednak w każdym razie, osoby które są zaniepokojone powinny ograniczać ekspozycję na energię emitowaną przez te urządzenia.

Jednak oprócz raka możemy przecież zwrócić uwagę na szereg innych problemów wynikających z używania telefonu komórkowego na co dzień.

Skutki uboczne korzystania z telefonu

Jednym z problemem jest bezsenność. Korzystamy z telefonu często już leżąc w łóżku. To nie daje nam się przestawić i wyciszyć. Dlatego wiele osób przez to ma problemy z zasypianiem i jakością snu. Przed położeniem do łóżka powinniśmy się wyciszyć i odstawić wszelkie urządzenia, a poczytać np. książkę.

Są również ludzie, który skarzą się na nadwrażliwość elektromagnetyczną. Zbyt długie korzystanie z urządzeń takich jak telefon komórkowy przysparza im pewnego dyskomfortu. Może powodować złe samopoczucie czy ból głowy.

Obserwuje się również spadek jakości męskiego nasienia pod wpływem promieniowania o częstotliwości radiowej emitowanego przez telefony komórkowe. Chociaż i tutaj badacze są ze sobą sprzeczni. W 2012 wykazano połączenie pomiędzy tymi dwoma faktami. W badaniu z 2017 roku uznano jednak, że nie mają one wpływu na jakość nasienia.

Mimo wszystko Światowa Organizacja Zdrowia w 2000 roku zaleciła zasady ostrożności w sprawie korzystania z telefonów komórkowych. To samo zrobiła Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem Światowej Organizacji zdrowia w 2011 roku i tak jak wcześniej wspomnieliśmy umieściła telefony komórkowe na liście urządzeń potencjalnie rakotwórczych dla ludzi. Zaleciła jednocześnie społeczeństwo przyjęcia środków bezpieczeństwa np. używanie zestawu głośnomówiącego.

Z ciekawych informacji warto wspomnieć o tym, że Kalifornia podjęła jeden z najsilniejszych do tej pory kroków mający na celu ograniczyć narażenie na promieniowanie telefonu komórkowego. Departament Zdrowia Publicznego w Kalifornii (CDPH) wydał wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób konsumenci mogą zminimalizować narażenie na promieniowanie o częstotliwościach radiowych emitowanych ze smartfonów i urządzeń komórkowych oraz zalecili, aby dzieci szczególnie obniżyły ich ekspozycję.

Jak można się chronić przed promieniowaniem

 1. Używaj zestawu głośnomówiącego by nie trzymać telefonu blisko głowy
 2. Nie noś telefonu w staniku czy w spodniach
 3. Nie noś telefonu przy sobie w domu gdy go nie używasz
 4. Na noc podczas ładowania telefon pozostawiaj wyłączony
 5. Ograniczaj czas korzystania z telefonu przez dzieci
 6. Zmniejsz użycie telefonu gdy sygnał jest słaby (poszukiwanie sygnału emituje więcej energii)
 7. Wyjmij słuchawki z uszu gdy skończysz rozmowę
 8. Możesz zacząć stosować produkty, które mają za zadanie ograniczyć promieniowanie np. specjalne etui na telefon

Pamiętajcie, że nie ma powodów do paniki. Tak naprawdę sprawa jest ciągle na etapie badań i szukania dowodów, które stuprocentowo potwierdziłyby założenia. Nie można jednak lekceważyć negatywnego wpływu na życie telefonów komórkowych jak choćby uzależnienie, zwłaszcza u dzieci. Problemy z zasypianiem, ograniczanie więzi społecznych. Dlatego jest wiele dobrych powodów ku temu by ograniczać korzystanie z telefonu, gdy nie jest on nam niezbędny.

Źródła
 1. krokdozdrowia.com
 2. cancer.gov
 3. wikipedia.org
 4. fortune.com
 5. businessinsider.com

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły