Świat oszalał na punkcie Szwedzkiej diety. Zobacz na czym polega!

Zdrowie Data publikacji: 06 kwietnia 2017

Ostatnio bardzo popularna stałą się dieta szwedzka. Jest tak dlatego, że efekty pojawiają się szybko, a dieta sama w sobie jest bardzo prosta w obsłudze. Zawiera ona zmniejszoną liczbę węglowodanów, a skupiamy się na spożywaniu tłuszczów i białka.

Inną zaletą tej diety jest to, że można zapomnieć o liczeniu kalorii i pilnowaniu tak mocno czasu posiłków. Jedyne co musimy zrobić to zastosować się do kilku zaleceń, które są bardzo proste do zapamiętania. Dzieli ona żywność na trzy główne grupy.

Pokarmy dozwolone

 1. Wszystkie rodzaje mięsa
 2. Wszystkie rodzaje ryb
 3. Jajka gotowane
 4. Warzywa, które rosną nad ziemią (kapusta, jarmuż, brokuły, cukinia, oliwki, pomidory, szpinak, pieczarki, sałata, awokado, papryka)
 5. Produkty mleczne wyłącznie o wysokiej zawartości tłuszczu (jogurty, masło, śmietana, twaróg, sól)
 6. Orzechy (nasiona słonecznika, orzechy, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, orzechy indyjskie, orzechy brazylijski).

Pokarmy dozwolone w ograniczonej ilości

 1. Warzywa takie jak buraki, marchew, seler
 2. Owoce (tylko jeden owoc dziennie np. zamiast deseru), zalecane są zwłaszcza maliny
 3. Czekolady o zawartości kakao powyżej 70%, tylko dwa razy w tygodniu

Pokarmy niedozwolone

 1. Cukier (soki, napoje gazowane, ciastka, lody, musli, słodziki, słodzenie kawy czy herbaty, wszelkie słodkie przekąski)
 2. Zboża i skrobia (chleb, ryż, makaron, ziemniaki, chipsy, płatki śniadaniowe)
 3. Oleje rafinowane i margaryny
 4. Alkohol (totalne zero alkoholu w trakcie trwania diety)

Dieta jest bardzo prosta i jemy na niej tyle ile potrzebujemy aby się najeść, ale jedynie produkty z listy produktów dozwolonych. Od czasu do czasu możemy pokarmy dozwolone w ograniczonej ilości, ale warto z nich zrezygnować. Za to w ogóle nie jemy pokarmów niedozwolonych.

Dieta jest o tyle fajna, że nie jest drakońska. Nie trzeba na niej się głodować, przygotowywać specjalnych przepisów czy koktajli. Wszystko opiera się na naszej normalnej diecie z określonymi produktami, które możemy jeść. Dlatego masz pełną dowolność i możesz na ich bazie przygotować swoje ulubione potrawy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły