Woskowina może powiedzieć wiele o Twoim zdrowiu

Zdrowie Data publikacji: 17 marca 2017

Na pewno dobrze już wiecie, że nie powinno czyścić się uszu patyczkami higienicznymi. Jeśli jednak nadal to robisz to możesz chociaż w jeden sposób na tym skorzystać. Obserwując kolor swojej woskowiny możesz wyciągnąć wnioski na temat swojego stanu zdrowia.

Woskowina chroni nas przed bakteriami. Jest materiałem odpadkowym tworzonym przez gruczoły w naszym uchu. Mimo to jest bardzo ważna, ale nikt nie lubi jej widoku dlatego ją usuwamy. Poniżej poznasz kilka kolorów wosku i zobaczymy co mogą oznaczać.

Żółta, mokra, lepka

Najbardziej popularny rodzaj woskowiny wśród dorosłych. Lepka konsystencja sprawia, że nie wysycha co mogłoby wywołać swędzenie. Jeśli masz taką woskowinę to jest ok.

Szara

Kolor wydaje się dziwny, ale nie ma czym się martwić. Barwa ta jest wynikiem procesu czyszczenia uszu.

Jasnożółta

To najczęstszy kolor wśród dzieci, które wytwarzają więcej woskowiny niż dorośli. Z biegiem lat to się zmienia, ale kolor ten jest jak najbardziej ok u dziecka. Nie powinien jednak pojawiać się u dorosłego, dlatego wtedy warto to skonsultować.

Przyklejona i ciemna

Gdy wosk jest ciemniejszy niż zwykle oznacza to, że ciało poci się bardziej niż zazwyczaj. Im ciemniejsza barwa tym większa szansa, że wydziela nieprzyjemny zapach. Ale nie jest to problem, który powinien nas bardzo martwić i nie jest uzależniony od naszego zdrowia. Warto zastanowić się tylko dlaczego bardziej się pocimy, może powinniśmy zrzucić kilka kilogramów.

Ciemny i tłusty

Lęki i stres mogą zmusić organizm do nadprodukcji wosku. Nadmiar wosku może nawet zatkać przewód słuchowy. Jeśli wosk jest ciemny i jest go dużo to należy częściej zacząć wykonywać czyszczenie uszu. Warto również popracować nad źródłem stresu.

Czarna lub ciemnobrązowa

Ten rodzaj woskowiny powinien zacząć nas martwić. Tak się dzieje gdy wosk pozostaje zbyt długo w uchu. Może też tak się dziać gdy jest jego nadprodukcja.

Zbyt płynny

Jeśli wosk zaczyna wychodzić w zbyt dużej ilości i jest zbyt płynny, a nawet zawiera śladowe ilości ropy to może wskazywać, że błona bębenkowa jest perforowana. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Ze śladami krwi

Jak domyślacie się to nie powinno się pojawić. Każdy taki przypadek należy skonsultować ze swoim lekarzem.

Źródło artykułu: http://www.perdavvero.com/colore-cerume/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły