5 symptomów zatkanej tętnicy, które musisz znać!

Zdrowie Data publikacji: 29 października 2017

Tętnice są jak rury w naszym domu. Musza być drożne aby funkcjonował on prawidłowo. To tętnice przenoszą krew z tlenem z serca do różnych tkanek i narządów. Pełnią niezwykle ważną rolę. Zdrowa tętnica ma gładkie ścianki, a przepływ krwi nie jest hamowany. W przypadku zatkanej tętnicy ścianki mają nieregularny kształt, a  pomiędzy nimi tworzą się zatory, które są niebezpieczne dla naszego życia.

Dzisiaj przedstawimy Wam 5 symptomów, które mogą wskazywać na to, że Wasze tętnice są zatkane. Nie należy ich lekceważyć i każdy przypadek skonsultować z lekarzem. Ograniczony przepływ krwi bogatej w tlen do narządów naszego ciała może być przyczyną udaru mózgu, a nawet zgonu.

1. Zaburzenia erekcji

Wśród mężczyzn jest to jeden z najczęściej notowanych problemów. Oczywiście problemy takie pojawiają się z wiekiem, ale mogą być również objawem zatkanych tętnic i problemów z sercem. Zaburzenia erekcji są bardzo częstym objawem miażdżycy tętnic lub ich utwardzenia. Miażdżyca często najpierw oddziałuje na ten męski narząd, a potem może dotknąć naszego serca lub mózgu.

2. Nocne pocenie się

Gdy budzicie się w środku nocy zalani potem bez większego powodu (w pomieszczeniu nie jest gorąco) to może to być spowodowane zatkaniem tętnic. Dotyczy to również pocenia się w dzień podczas gdy nie wykonujesz wzmożonej aktywności fizycznej i normalnie praktycznie w takich sytuacjach nie pocisz się. Dlatego warto skonsultować to z lekarzem jeśli nie jest to powodem zbyt szybkiego przybrania na wadze.

3. Bolące i zimne nogi

Nogi to jedne z najdalej oddalonych części ciała, do których serce musi przepompować naszą krew. Dlatego gromadzenie się płytek krwi w tętnicach może powodować problemy z bolącymi i zimnymi nogami. Zatkane tętnice nie będą tak dobrze rozprowadzały krew do naszych nóg powodując pewien rodzaj dyskomfortu.

4. Skrócenie oddechu

Duszność może wykazywać problemy z zatkanymi tętnicami. Przez to serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie na tlen naszego organizmu. Powoduje to skrócenie oddechu i nawet uczucie zmęczenia. W badaniach przeprowadzonych w 2005 roku w Cedars-Sinai Medical Center badacze potwierdzili, że pacjenci z dusznością mają zwiększone ryzyko śmierci z powodu zawału serca.

5. Słabość lub zawroty głowy

Zawroty głowy, nagłe poczucie słabości może być spowodowane zatkaniem tętnic. To wczesny sygnał ostrzegania przed zawałem mózgu. Gdy nagle pojawią się problemy z chodzeniem, zaciemnienie mózgu, problemy z koordynacją czy mówieniem to może to oznaczać, że nadchodzi udar mózgu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły