3 naturalne środki na zaparcia, które prawdopodobnie masz w domu

Zdrowie Data publikacji: 16 stycznia 2018

Trzy naturalne środki na zaparcia. Jeśli masz problem z zaparciami i chcesz użyć produktów, które ułatwiają wypróżnienie się to skorzystaj z tych. Z pewnością, któryś z nich masz już w domu bo są bardzo popularnymi produktami w naszej kuchni.

Czym są zaparcia

Czym jest zaparcie? Inaczej mówimy na nie zatwardzeniem lub obstrukcją. Zaparciem nazywamy już stan, gdy defekacja odbywa się rzadziej niż dwa razy na tydzień. O zaparciach ciężkich mówimy gdy do wypróżnień dochodzi dwa razy w miesiącu. Tak naprawdę zaparciem jest już fakt, że trudniej oddaje nam się stolec. Dlatego gdy mamy problem z łagodnym zrobieniem sprawy w łazience warto sięgnąć po naturalne środki, które ułatwią nam wypróżnienie.

Osoba zdrowa oddaje stolec 1-2 razy dziennie bez większych problemów. Wszystko oczywiście zależy też od naszego metabolizmu i stolec można oddawać co drugi dzień. Jednak w przypadku tej czynności najczęściej spotykanym problem są właśnie zaparcia. Nie musimy być wcale chorzy by go doświadczyć, wystarczy zła dieta bądź siedzący tryb życia.

Jeśli chodzi o naszą dietę to najczęstszym błędem żywieniowym jest spożywanie zbyt małej ilości błonnika oraz płynów. Dlatego jeśli problem z zaparciami pojawia się u Ciebie często to oprócz doraźnej walki zacznij też wprowadzać zmiany w swojej diecie i zacznij od błonnika i picia wody (ok. 1,5l dziennie).

Pamiętaj, że jeśli naturalne środki na zaparcia na Ciebie nie działają to udaj się z problemem do lekarza. Przyczyn zaparć może być znacznie więcej i nie zawsze musi to wiązać się z naszą dietą, a również z problemami zdrowotnymi np.:

  1. zwężenie jelita przez naciek nowotworowy
  2. blizny
  3. niedrożność jelit
  4. alergią na białko
  5. zatrucie ołowiem lub arsenem
  6. niedoczynność tarczycy
  7. cukrzyca
  8. hiperkalcemia

Naturalne środki na zaparcia

Wiemy już czym są zaparcia i dlaczego powstają. Przejdźmy zatem do głównego celu naszego artykułu czyli przedstawienia trzech domowych i naturalnych środków na zaparcia, które prawdopodobnie masz już w swoim domu.

Banany

Banany dzięki dużej zawartości błonnika mogą poprawić pracę jelit i jednocześnie złagodzić problem z zaparciami. Banany również przywracają elektrolity, które niezbędne są jelitom do właściwej pracy. Dlatego jeśli masz problem z zaparciami zjedz banana.

Ocet jabłkowy

Kwas jabłkowy, który zawarty jest w occie jabłkowy spotęgowany kwasem octowym stymuluje pracę jelit i ułatwia regularne i proste wypróżnianie. Dlatego przy problemach z zatwardzeniem wypij szklankę letniej wody z trzema łyżkami stołowymi octu.

Śliwki suszone

Ten sposób na pewno znacie lub słyszałyście o nim bo znały go już nasze babcie. Śliwki są źródłem potasu, żelaza, witaminy A i błonnika. Dzięki temu pomagają nam na problemy z obstrukcją. Dlatego możesz ich dodać do swojego deseru lub po prostu zjeść kilka samych śliwek suszonych.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaparcie

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły