Poznaj mechanizm działania Niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

Zdrowie Data publikacji: 24 czerwca 2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działają popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy naproksen? Zapraszamy do odkrycia tajemnic skuteczności Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ) – najpowszechniej stosowanych specyfików na bóle głowy, zębów czy stawów.

Wybór NLPZ – kryteria skuteczności i bezpieczeństwa stosowania

Niemal każdy z nas spotkał się z dolegliwościami bólowymi, takimi jak ból głowy, zęba czy mięśni. W takich sytuacjach często sięgamy po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jak jednak wybrać odpowiedni dla siebie preparat? Warto rozważyć kilka istotnych aspektów dotyczących ich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. 

1. Skuteczność

Oczywiście głównym celem stosowania NLPZ jest redukcja bólu i ewentualnego stanu zapalnego. Przy wyborze leków rozważ swoje indywidualne potrzeby, np. jeśli często masz do czynienia z migrenami lub bólami miesiączkowymi, zweryfikuj dostępność preparatów mających szczególnie dobrą skuteczność w tych przypadkach. Porównaj opinie innych użytkowników oraz poszukaj badań naukowych oceniających efektywność danego środka.

2. Szybkość działania

Czas reakcji leku to kolejny istotny parametr. Niekiedy potrzebujemy szybkiego uśmierzenia bólu, na przykład w przypadku ostrego bólu zęba. W takiej sytuacji sprawdź, ile czasu zwykle mija od zażycia dawki do odczuwania efektu przeciwbólowego.

3. Bezpieczeństwo

Istotne jest także stosowanie NLPZ w sposób nieszkodliwy dla zdrowia. Przemyśl potencjalne przeciwwskazania wynikające z Twojego stanu zdrowia, takie jak choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze czy wrzody żołądka. Pamiętaj o konsultacji doboru leku z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki na stałe.

4. Działania niepożądane

Nieliczne działania niepożądane to kolejna zaleta NLPZ. Nawet przy odpowiednim dawkowaniu pewne osoby mogą być bardziej narażone na negatywne efekty uboczne (np. nudności, niestrawność). Warto dobrze poznać swój organizm i wybrać preparat sprawdzający się w Twoim przypadku – może to być kwestia prób i błędów.

5. Dawka i sposób podania

Różnego rodzaju NLPZ można zażywać różnymi drogami: doustnie (tabletki, kapsułki), doodbytniczo (czopki) czy miejscowo (maści, żele). Wybierz formę najbardziej komfortową dla siebie i dopasowaną do Twoich potrzeb.

6. Cena

I na koniec, nie możemy zapomnieć o cenie. Ekonomiczna opcja może być równie skuteczna jak droższe odpowiedniki. Porównaj produkty pod względem cen dostępne na rynku, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Rola COX-1 oraz COX-2 w organizmie

Enzymy cyklooksygenaza 1 (COX-1) i cyklooksygenaza 2 (COX-2) odgrywają kluczowe role w procesach takich jak: zapalenie, rozrost nowotworowy czy powstawanie zakrzepu krwi. Obie cyklooksygenazy są odpowiedzialne za przekształcanie kwasu arachidonowego, który jest jednym z kwasów tłuszczowych, w prostaglandyny – substancje mające wpływ na regulację różnorodnych procesów w organizmie.

COX-1 jest enzymem konstytutywnym, co oznacza, że jest stale wytwarzany w komórkach organizmu. Jego podstawową funkcją jest ochrona błony śluzowej żołądka oraz utrzymanie prawidłowej funkcji już wspomnianych prostaglandyn, które uczestniczą także w procesie krzepnięcia krwi.

Z kolei COX-2 jest enzymem indukowanym, czyli wytwarzanym pod wpływem bodźców prozapalnych, takich jak cytokiny. COX-2 uczestniczy przede wszystkim w reakcjach zapalnych i bólowych, a także zdolności do wywołania gorączki. 

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) są grupą farmaceutyków stosowanych w terapii stanów bólowych i zapalnych różnego rodzaju, takich jak: ból pourazowy, ból związany z zmianami zwyrodnieniowymi stawów czy ból o charakterze nieswoistym.

Działanie NLPZ polega na hamowaniu aktywności enzymów COX-1 oraz COX-2, co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn odpowiedzialnych za reakcje zapalne i bólowe. Niestety inhibicja obu enzymów łączy się również z efektami niepożądanymi. Blokowanie działania COX-1 prowadzi do uszkodzenia śluzówki żołądka oraz zaburzeń w krzepnięciu krwi. Natomiast hamowanie aktywności COX-2 może mieć negatywne konsekwencje dla funkcji nerek oraz układu sercowo-naczyniowego.

W związku z tym, warto zauważyć istnienie tzw. selektywnych inhibitorów COX-2, które znacznie lepiej tolerowane przez organizm i charakteryzują się mniejszym ryzykiem działań niepożądanych. Oczywiście wybór odpowiedniego preparatu powinien być indywidualny i uzależniony od stanu zdrowia pacjenta oraz skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły