18 objawów niewydolności nerek, które ludzie najczęściej ignorują

Zdrowie Data publikacji: 13 lutego 2019

Przewlekła choroba nerek prowadzi do trwałej niewydolności. Często choroba ta jednak nie jest zdiagnozowana bo nie daje charakterystycznych objawów łatwych do wykrycia. Gdy nerki nie funkcjonują prawidłowo odpady zaczynają gromadzić się w organizmie. Może dojść nawet do ostrej niewydolności nerek, gdy te nagle przestaną działać. Ma to kilka objawów jak biegunka, gorączka, krwotok z nosa, wysypka, wymioty czy ból pleców i brzucha. Natychmiastowa pomoc medyczna jest wtedy niezbędna. Co ciekawe, jeśli jedna nerka nie działa prawidłowo druga przejmie jej funkcje. Oznacza to jednak zwykle, że nerka jest już nieodwracalnie uszkodzona.

Dlatego warto jest zwrócić uwagę na objawy, które pomogą nam wcześnie wykryć choroby nerek i działać aby zapobiec ich rozwojowi. Towarzyszą temu różne objawy. Wiele z nich niestety jest niestety niejednoznaczna i można zrzucić je na barki choćby przepracowania czy choroby. Inne natomiast są bardziej charakterystyczne. Nie mniej jednak w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Objawy choroby nerek

  1. zbyt częste oddawanie moczu
  2. białko w moczu (płyn staje się mętniejszy, widoczna jest biała zawiesina)
  3. nagła zmiana masy ciała
  4. niedokrwistość
  5. krew w moczu
  6. ciemny kolor moczu mimo, iż pijesz dużo wody
  7. zbyt rzadkie oddawanie moczu
  8. problemu z erekcją
  9. nudności
  10. obrzęki stóp, dłoni i kostek (gromadzenie się wody w organizmie)
  11. permanentne zmęczenie
  12. skurcze mięśni
  13. nadciśnienie
  14. bezsenność
  15. swędząca skóra
  16. utrata apetytu
  17. bóle w dolnej części pleców
  18. bóle głowy

Nerki pełnią rolę filtracyjną w naszym organizmie. Filtrują krew z nadmiaru płynów i odpadów, a następnie pomagają wydalić je z organizmu. Zdrowe nerki potrafią utrzymać równowagę wody i minerałów we krwi. Jednocześnie usuwają odpady, które gdyby gromadziły się w organizmie stopniowo nas by zatruwały. Dlatego nieprawidłowa praca nerek jest bardzo dużym problemem i w skutek niewydolności nerek może dojść nawet do zgonu.

Zwiększone ryzyko choroby nerek

Są osoby, które są bardziej predysponowane do choroby nerek. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak:

  1. cukrzyca
  2. nadciśnienie
  3. częste występowanie tej choroby w rodzinie
  4. wiek (choroba u osób starszych występuje częściej)
  5. miażdżyca
  6. nadmierna ekspozycja na toksyny

Gdy zauważysz, że coś jest nie tak skieruj się do swojego lekarza pierwszej pomocy i poproś o badania moczu i krwi, które mogą już wykazać pewne problemy. Dziedzina medycyny, która zajmuje się nerkami to nefrologia, dlatego jeśli szukasz profesjonalnej pomocy najlepiej jest skierować się do nefrologa.

Źródło artykułu: https://www.healthyfoodhouse.com/21-symptoms-of-kidney-disease-many-people-always-ignore-that-could-lead-to-kidney-failure/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły