Wirus Coxackie co to jest i jak chronić nasze dziecko

Parenting Zdrowie Data publikacji: 2018-01-08

Wirus Coxackie zwany jest również koksawirusem. Zawsze gdy się pojawi wzbudza zaniepokojenie u rodziców. Jest to choroba zakaźna, która odkryta została w 1948 roku podczas badań nad polio. Nazwa tego wirusa pochodzi od miasta gdzie został wyizolowany pierwszy raz czyli Coxackie w stanie Nowy Jork. Dzielimy go na dwie grupy A i B. Wirus gruby A ma tendencję do infekowania skóry i błon śluzowych. Wirus gruby B infekuje serce, opłucną, trzustkę czy wątrobę. To sprawia, że jest groźniejszy.

Co to jest koksawirus

Najczęściej wywoływaną przez ten wirus chorobą jest choroba dłoni, sto i jamy ustnej. Jest to dość powszechna choroba w wieku dziecięcym i w większości przypadków infekcja nie daje żadnych znaków o sobie lub tylko łagodne. Najczęściej występuje u dzieci do 12 roku życia, ale również zdarza się u dorosłych.

Jednak w niektórych przypadkach powoduje gorączkę i bolesne pęcherzyki w jamie ustnej (powoduje bolesne czerwone pęcherze w gardle i na języku, dziąsłach, twarde podniebienie, wnętrze policzków) , na dłoniach czy stopach.

Koksa wirus może wywoływać różne choroby. Niektóre są naprawdę poważne, a noworodki są dużo bardziej narażone na poważne infekcje w tym zapalenie mięśnia sercowego. Oto choroby, które koksawirus może powodować:

  1. ostre krwotoczne zapalenie spojówek
  2. herpanginę
  3. biegunkę
  4. niezakaźne zapalenie opon mózgowych
  5. zakaźne zapalenie mięśnia sercowego
  6. zakaźne zapalenie osierdzia
  7. chorobę bornholmską

Należy pamiętać, że wirus ten jest bardzo zaraźliwy i może być przekazywany przez osoby, które nie zadbały o należyte umycie rąk lub nawet przez położenie na przebieraku publicznym. Dlatego zawsze stosujmy podkłady.

Koksawirus – czy jest niebezpieczny dla dzieci?

Większość infekcji nie jest groźna. Zazwyczaj jeśli już objawy się pojawią to są łagodne i najczęściej dotyczą takich problemów jak:

  1. gorączka
  2. wysypka
  3. ból gardła
  4. bóle stawów
  5. bóle głowy

Najgorsze jest jednak to, że antybiotyki nie są skuteczne podczas leczenia koksawirusa. Lekarze najczęściej zalecają odpoczynek, uzupełnienie płynów i leki, które leczą objawy zakażenia koksawirusem.

Większość infekcji jest mało skomplikowana i ustępuje po około tygodni. Jednak gdy infekcja rozwinie się może powodować poważne objawy, a nawet prowadzić do zapalenia opon mózgowych. W rzadkich przypadkach dzieci zakażone koksawirusem mogą wymagać hospitalizacji na wskutek rozwinięcia się ciężkiej choroby.

Dlatego lepiej nie ryzykować i zapobiegać koksawirusom przestrzegając podstawowy zasady higieny przy naszym dziecku. Pamiętajmy o tym, że wirus jest mocno zakaźny. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorym czy zakażenie kałem lub płynem, który wydzielają pęcherzyki.

Dlatego gdy mamy podejrzenia, że jakieś dziecko może być chore odizolujmy je od pozostałych. W miejscach publicznych zawsze myjmy ręce po przebraniu dziecka. Stosujmy podkłady, które mogą zabezpieczyć dziecko przed kontaktem z koksawirusem. Wirus na skażonej powierzchni może przetrwać nawet trzy dni.

Źródła:

  1. wikipedia.org
  2. kidshealth.org
  3. emedicine.medscape.com
  4. mayoclinic.org

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Coxsackie

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły