12 objawów niedoboru magnezu i jego naturalne źródła

Zdrowie Data publikacji: 29 stycznia 2018

Magnez pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Niektórzy nazywają go nawet pierwiastkiem życia. Jakie objawy dają jego niedobory oraz jakie są jego naturalne źródła, które pozwalają nam uzupełnić poziom magnezu w naszym organizmie?

Objawy niedoboru magnezu

 1. Chroniczne zmęczenie
 2. Skurcze mięśni
 3. Migreny
 4. Problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu w ciągu nocy
 5. Wysokie ciśnienie
 6. Bóle stawów
 7. Zaparcia
 8. Astma
 9. Depresja
 10. Niedobory wapnia
 11. Ochota na słodkie
 12. Arytmia serca

Chroniczne zmęczenie oczywiście może być objawem wielu problemów zdrowotnych dlatego warto sprawdzić czy zauważamy inne dolegliwości np. skurcze mięśni, które najczęściej dotyczą łydek. Może to być jednak np. drganie powieki czy skurcze innych mięśni w naszym ciele.

Migreny często są problemem osób, które cierpią na niedobory magnezu, magnez przeciwdziała również nudnościom, wymiotom i wrażliwości na światło co potwierdzają badania. Oprócz tego mogą pojawić się problemy ze snem i to nie tylko z zasypianiem, ale również z budzeniem się w ciągu nocy czyli jakością snu. O bezsenności mówimy gdy zasypianie zajmuje nam więcej niż 30 minut.

Badania pokazują, że zwiększanie ilości magnezu w diecie, u niektórych pacjentów pomaga niwelować bóle stawów. Skoro nie ma to dużych skutków ubocznych to warto spróbować w ten sposób poradzić sobie z problemem.

Magnez jest również wymagany do prawidłowej pracy jelit więc jego niedobory objawiają się zaparciami. Co ciekawe niedobór magnezu powoduje również stany depresyjne. Potwierdzają to badania z 2015 roku przeprowadzone w USA na grupie 8000 osób. Osoby z niedoborami były o 22% bardziej narażone na depresję.

Niedobory magnezu skutkują również niedoborami wapnia, magnez uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia. Często też potrzeba dostarczenia magnezu jest mylona z uczuciem potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego. Przy problemach z magnezem pojawia się również arytmia.

Naturalne źródła magnezu

Produkty są posegregowane w kolejności od tych, które zawierają najwięcej magnezu do tych, które mają go mniej.

 1. Kasza gryczana
 2. Szczaw
 3. Pestki dywni
 4. Szpinak
 5. Soja
 6. Kiełki pszenicy
 7. Botwina
 8. Biała fasola
 9. Koperek
 10. Słonecznik
 11. Mąka pełnoziarnista
 12. Natka pietruszki
 13. Rukola
 14. Jarmuż
 15. Ciemna czekolada
 16. Orzechy nerkowca
 17. Migdały
 18. Bób
 19. Banany
 20. Orzechy włoskie

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły