2 czerwca 2021

Zabezpiecz się na wakacje – karta EKUZ

Wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje? Pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym Państwie UE lub EFTA. EFTA jest skrótem od Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, do którego należą Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Dlaczego warto mieć kartę EKUZ?

Karta EKUZ umożliwia nam uzyskanie bezpłatnego leczenia zagranicą. Na jej podstawie mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Prawo to przysługuje nam na takich samych zasadach, jak obywatelom danego kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w danym kraju obowiązuje opłacenie części kosztów za wizytę, to również je poniesiemy.

Wyrobienie karty EKUZ powinno być dla nas podstawową rzeczą na liście przygotowań do wakacji. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z leczenia podjętego w celu ratowania życia i zdrowia bez ponoszenia za nie kosztów. Dotyczy to również choćby hospitalizacji w razie zachorowania na Covid-19.

W razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej zagranicą w pierwszej kolejności warto sprawdzić, która z placówek ma podpisaną umowę z narodowym funduszem zdrowia w danym państwie. Następnie udajemy się do niej z naszą kartą EKUZ i dowodem osobistym. Otrzymamy wtedy pomoc medyczną w takim samym zakresie jak obywatele danego kraju. Rodzi to oczywiście przywileje, ale również obowiązki np. częściowej płatności.

Czego EKUZ nie pokrywa?

EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa za granicą. Nie obowiązuje również w przypadku zabiegów planowanych. Zabiegów, które nie są koniecznością oraz transportu medycznego do Polski. Karta ta daje możliwość przede wszystkim skorzystania z pierwszej pomocy lekarskiej, tak byśmy nie musieli wracać do swojego kraju celem jej otrzymania.

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Aby móc otrzymać kartę EKUZ musimy być ubezpieczeni. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Możemy zrobić to osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ. Jest to chyba najszybsza metoda, gdyż możemy uzyskać ją od razu po złożeniu wniosku. Wnioski składać możemy również elektronicznie wysyłając je drogą mailową, za pomocą ePUAP lub Internetowego Konta Pacjenta. Ostatnim możliwym sposobem uzyskania tej karty jest wysłanie wniosku wypełnionego ręcznie tradycyjną pocztą.

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Czas ważności karty możemy być różny. Najdłużej karta aktywna jest w przypadku osób, które otrzymują emeryturę lub osiągnęły wiek emerytalny. Wtedy karta ta ważna jest przez 20 lat. Osoby, które są zatrudnione lub prowadzą działalność gospodarczą otrzymają kartę ważną przez 3 lata.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

UCC to certyfikaty, które pobierać można od wtorku mające na celu ułatwienie przemieszczania się między krajami Unii Europejskiej. Są one dostępne drogą elektroniczną na zasadzie kodu QR i identyfikatora, które okazać można podczas przekraczania granicy.

Dostępne są one dla osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Jednak od danego kraju zależy to, czy akceptuje jedną dawkę szczepionki czy pełne zaszczepienie. Pobrać można je w formie papierowej w punkcie szczepień po zabiegu. Dostępne są też w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.