10 sygnałów, że Twoje nerki nie pracują prawidłowo

Zdrowie Data publikacji: 02 stycznia 2018

Nasze nerki narażone są na wiele czynników o negatywnym wpływie na ich zdrowie. Wielu sygnałów, które próbują nam dawać możemy nawet nie zauważyć. Dzisiaj przytoczymy Wam 10 najczęstszych objawów nieprawidłowej pracy nerek, które możecie samodzielnie zdiagnozować. Być może podczas czytania coś Was natchnie. Ostrzegamy też, że wiele problemów jest bardzo ogólnych i pasować może do wielu schorzeń, jeśli jednak wystąpi kilka z nich warto skonsultować to z lekarzem.

1. Problemy ze snem

Problemy z zasypianiem czy budzenie się w środku nocy to problem, który bez wątpienia pasuje do wielu problemów, ale też często oznacza złą pracę nerek. Dzieje się tak dlatego, iż toksyny, które normalnie powinny być przez nie filtrowane trafiają pozostają we krwi. Ich wysoki poziom w organizmie może nam utrudniać zasypianie.

2. Bóle głowy, osłabienie i zmęczenie

Częste uczucie zmęczenia, bóle głowy czy osłabienie to wyniki obecności toksyn w naszym organizmie, które powinny być usunięte z niego poprzez pracę nerek. Gdy ich praca jest zaburzona toksyny gromadzą się wpływając negatywnie na nasze samopoczucie czy siły witalne.

Drugi problem leży po stronie hormonu o skrócie EPO. Hormon ten wynika z przekształcenia witaminy D w nerkach. Odgrywa istotną rolę na produkcję czerwonych krwinek. Gdy nerki nie działają prawidłowo produkują mniej EPO, następuje więc spadek czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w naszym ciele. Gdy mniej tlenu dociera do mózgu pojawia się wiele negatywnych objawów jak choćby ból głowy czy zmęczenie.

3. Wysuszona skóra

Mamy kolejne negatywne działanie toksyn na nasze ciało. Na pewno czytając o pomarańczowej skórce zauważyłaś, że kondycja skóry bardzo mocno wiąże się z usuwaniem toksyn z organizmu. Gdy nerki nie pracują dobrze skóra również jest w gorszym stanie, może stać się wysuszona i swędząca.

4. Nieświeży oddech i metaliczny posmak

Gdy odpady metabolizmu gromadzą się w naszej krwi możemy mieć problem ze zmienieniem smaku, może on stać się bardziej metaliczny. Oprócz tego może pojawić się większy problem z nieprzyjemnym oddechem.

5. Zadyszka

Wracamy do kwestii, która już była poruszana, a mianowicie produkcję czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen po naszym ciele. Gdy ich produkcja jest zaburzona (co dzieje się w przypadku złej pracy nerek) do komórek naszego ciała dociera mniej tlenu. Przez to nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego możemy łapać zadyszkę i wcale nie musi to mieć nic wspólnego z naszą kondycją fizyczną.

6. Obrzęk stóp

Obecność toksyn w organizmie wpływa na retencję wody. Zatrzymanie jej w tkankach naszej skóry powoduje więc obrzęk. Może on dotyczyć wielu części naszego ciała, ale bardzo dobrze widoczny jest zwłaszcza na stopach czy dłoniach. Oczywiście powodów zatrzymania wody w organizmie może być wiele jak choćby nadmierne spożycie soli czy alkohol. Dlatego zwróćcie uwagę na występowanie innych problemów.

7. Ból pleców

Bolą Cię plecy? Musisz umieć dobrze zlokalizować ten ból bo tak naprawdę może to być promieniujący ból pochodzący właśnie z nerek. Jak to sprawdzić? Najczęściej bólom tym będą towarzyszyć inne objawy. Mogą to być mdłości, wymioty, podwyższona temperatura ciała czy częstsze oddawanie moczu. Dlatego skontroluj inne czynniki związane z bólem pleców aby upewnić się, że problem nie leży po stronie nerek.

8. Opuchnięte oczy

Nie tylko zarwane nocki powodują opuchliznę pod oczami. Gdy nerki pracują źle do naszego moczu trafia białko (zaczyna on się nadmiernie pienić), a co ciekawe często pojawia się obrzęk wokół oczu. Można to tłumaczyć tym, że białko jest niepotrzebnie wydalane, a powinno być zmagazynowane w naszym ciele.

9. Zbyt wysokie ciśnienie

System krążenia krwi i nerki to dwa mocno powiązane ze sobą systemy. Dlatego też wysokie ciśnienie krwi jest jednym z bardzo częstych objawów towarzyszących niewydolności nerek. Należy wtedy powiązać ze sobą te fakty i skonsultować się z nefrologiem.

10. Zmiana koloru moczu

W ten sposób przeszliśmy do ostatniego punktu na naszej liście. Kolor moczu ściśle jest związany z pracą naszych nerek. Niewłaściwy kolor moczu może oznaczać problemy z nerkami, ale też wiele innych rzeczy. Nie dawno o tym pisaliśmy i odsyłamy Was do tego artykułu.

 

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/10-signs-that-your-kidneys-arent-working-properly-425510/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły