Tak wyglądają zęby 12 latka, który „sam” od urodzenia mył zęby!

Zdrowie Data publikacji: 02 września 2018

Ten wpis powinien być dla wszystkich przestrogą. Zdrowa-buzia to blog Aleksandry Burczyńskiej, która jest lekarzem dentystą. Chciałaby ona aby pacjenci nie bali się wizyt, dlatego poświęca swój czas na edukację o zębach zarówno małych jak i dużych. Pani Aleksandra ostatnio podzieliła się na Facebooku zdjęciem zębów 12 latka, który „sam” od urodzenia myje zęby.

Mam nie zmuszała go do mycia dlatego robił to sam. Nie używał fluoru, który znajduje się w pastach do zębów, a właśnie zalecany jest szczególnie dzieciom, ani też w gabinecie stomatologicznym. Gdy był dzieckiem lubił soki, teraz chętnie pije napoje słodzone. Pani Aleksandra nie chciała dzielić się tym zdjęciem ze światem, ale zrozumiała, że wywołując szok niektórych rodziców zmobilizuje ich do tego by pilnowali mycia zębów u swoich dzieci.

Co gorsza, zęby, które widzimy na zdjęciu są zębami stałymi. Jak sama Pani Aleksandra mówi „oglądam takie młode buzie coraz częściej”. Dlatego rodzicu, zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka.

Jak dbać o zęby dziecka?

  1. O zęby dziecka należy dbać zanim się jeszcze pojawią, dlatego myjemy nawet dziąsła bobasa gazikiem nasączonym letnią wodą
  2. U małego dziecka szczotkowanie powinno być delikatne
  3. Zachęcamy dziecko do mycia zębów, najlepiej zrobić z tego zabawę. Jest świetna piosenka Fasolek, którą możemy wykorzystać.
  4. Nigdy nie straszymy dziecka zepsutymi zębami czy dentystą
  5. Pamiętamy o tym by szczotkowanie trwało 2 minuty
  6. Gdy dziecko jest już starsze pozwalamy mu samodzielnie myć zęby, ale pod naszym nadzorem i sprawdzeniem dokładności, w razie konieczności myjemy je sami po nim gdy dziecko jeszcze nie potrafi dokładnie tego zrobić
  7. Najważniejsze jest wyrobienie nawyków by dziecko już samodzielne same miało wyrobiony nawyk mycia zębów rano i wieczorem
  8. Myj zęby razem z dzieckiem aby widziało, że jest to coś co robi każdy

Pamiętaj również o technice. Zewnętrzne zęby czyścimy ruchem kolistym, a wewnętrzne wymiatającym. Powierzchnię żującą i tylną ruchami w przód i tył, a ząbki przednie pionowymi ruchami góra-dół. Ucz dziecka techniki od samego początku tak by było dla niego to czymś naturalnym.

Źródło artykułu: https://www.facebook.com/zdrowabuzia/photos/a.1013609495403354/1844313605666268/?type=3&permPage=1

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły