Oto lista 10 rzeczy, które rodzic nie powinien robić! Być może pomogą Ci one lepiej zrozumieć psychikę dziecka. Jako rodzice często popełniamy błędy, które nie wynikają z naszych intencji, a po prostu nawet z poczucia sprawowania opieki nad dzieckiem.
Rodzicielstwo zaczyna się od pytań, które sprawiają Ci przyjemność jako młodemu rodzicowi. A ile już ma miesięcy, jak ma na imię czy ile już ma wzrostu? Jednak gdy dziecko nauczy się mówić powinno odpowiadać we własnym imieniu na pytania, które go dotyczą.
Dajemy tym samym dziecku do zrozumienia, że jest ważne, ma swoje zdanie w różnych sprawach. Walczymy również z nieśmiałością, którą może mieć w sobie dziecko, a bez niej będzie mu łatwiej. Oczywiście możemy dziecku pomóc odpowiedzieć na pytanie gdy pytająco na nas spojrzy, ale nigdy go wyręczać.
Wiesz dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze swoim dzieckiem? Bo wtedy ono będzie traktować Cię jak przyjaciele i mówić Ci o swoich problemach, co da Ci czas na reakcję. Nie jest to łatwe, trzeba zaufać swojemu dziecko. Przejść z roli nakazywania do roli dobrej rady. Jeśli jednak zbudujesz wieź przyjaźni dziecko nie będzie chciało cię zawieść i instynktownie będzie trzymać się pewnych ram zachowań, które wpoiłaś mu jako prawidłowego.
Każdy rodzic kocha swoje dziecko. Troszczy się tym samym o dziecko, ale czasem zapomina, że to już nie trzyletnia dziewczynka, tylko nastolatka, która ma inne priorytety w życiu. Albo się od nas odwróci i będzie nas uważać za policję rodzicielską, albo się z nami zaprzyjaźni.
Każdy rodzic wie, że dziecko woli słodycze od obiadu. Dlatego musimy nauczyć dziecko odróżniania potrzeb od zachcianek. Obiad jest potrzebny, słodycze nie koniecznie. Jednak podczas nauki słodycze nie mogą być nagrodą, nie nagradzajmy dzieci świństwem, które im nie służy. Zaproponujmy np. zajęcie, które dziecko bardzo lubi. Może to być zabawa nową ulubioną zabawką.
Czasami jest to dla nas wygodne bo chcemy szybciej wyjść. Ale 2 czy 3-latek może już ubierać niektóre rzeczy i ściągać samodzielnie. Możemy mu ewentualnie pomóc, ale nie wyręczać go.
Tak naprawdę chcąc dać ulgę dziecku w męczeniu się z ubraniem krzywdzimy je i pozbawiamy samodzielności. Wszystko to wyjdzie gdy pójdzie do przedszkola i zauważy, że jest gorszy bo inne dzieci potrafią, a ono nie.
Często staramy się dzieciom narzucać nasze gusta filmowe czy muzyczne. Mimo iż ona narastały latami i tak naprawdę dziecko ma swoje adekwatne do wieku gusta. Dlatego nie narzucajmy mu ich, weźmy pod uwagę, że dziecko może lubić coś innego.
Zaproponuj mu film, który Ci się podoba, ale nie narzucaj mu go. Zaręczam Ci, że dziecko również inaczej do tego podejdzie gdy zamiast tonu nakazującego usłyszy propozycję.
W życiu dziecka przychodzi czas, że zaczyna mieć swoje pieniądze z kieszonkowego. Nie powinnaś wtedy przesłuchiwać go i próbować się dowiedzieć ile pieniędzy mu zostało. Zachęć dziecko do wspólnego policzenia i zaznacz zalety oszczędzania np. jeśli dalej będziesz tak odkładać za 3 miesiące kupisz zabawkę, o której marzyłaś.
Mama chciałaby aby córka grała na skrzypcach. Tata chce by syn chodził na lekcje piłki nożnej. Każdy ma jakieś swoje ambicje i przelewa je na dziecko. Pozwól mu jednak interesować się tym czym chce i rozwijać te umiejętności. Hobby ma sprawiać przyjemność dziecku, a nie rodzicom.
To bardzo mocno widoczne zjawisko na Facebooku oraz Instagramie. Mama wrzuca wtedy zdjęcie dziecka i pisze np. „Zdjeliśmy pierwszą marchewkę, zrobiliśmy nasze pierwsze kroczki”. Wiadomo, że mama to wszystko mocno przeżywa, ale kto zrobił pierwsze kroczki, kto zjadł marchewkę.
Zawsze dawajmy dziecku sygnał, że jesteśmy dumni z jego osiągnięć i używajmy odpowiedniej formy językowej.
Dziecko samo wie czego chce najlepiej. Dlatego pozwól mu dokonywać wyborów, zwłaszcza gdy nie przesądzają o jego życiu. Umiejętność podejmowania decyzji to coś bardzo istotnego co może dzięki temu zyskać.
Tu powracamy do jednego z wcześniejszych punktów. Jeśli zrobisz sobie w dziecku przyjaciela to ono powie ci o takich rzeczach jak nowy chłopak. Niestety rodzice nastolatków często nadużywają kontroli i lubią robić „przesłuchania”. To często wynik zaniedbań w budowaniu wspólnych relacji.
Zamiast przesłuchiwać swoje dziecku daj mu pewną prywatność w granicach rozsądku. Nie zadawaj wielu pytań i pozwól by dziecko samo Ci o wszystkim opowiedziało.