Jakie bajki warto puścić dzieciom gdy siedzą w domu?

Parenting Data publikacji: 14 kwietnia 2020 / Aktualizacja: 2020-07-01

Dzisiaj podejmę temat, który w sumie nigdy się tutaj nie pojawił. Jest ku temu jednak dobra okazja. Wiadomo, że wiele dzieci podczas kwarantanny spędza więcej czasu oglądając telewizję. Dlatego zamiast głupiutkich bajek, które ciągle lecą na kanałach dziecięcych, chciałabym przedstawić Wam kilka propozycji, które dzieciom puścić warto.

Wiele bajek regularnie emitowanych na kanałach dziecięcych to po prostu bezwartościowa papka. Nie przekazują wartości, a po prostu tanią rozrywkę. Nawet jeśli pozornie bajka wydaje się ciekawa, to jeśli przeanalizujemy ją głębiej, to znajdziemy tam negatywne wzorce zachowań. Potem dzieci są niepotrzebnie pobudzone, naśladują te bajki walcząc ze sobą i nie wynoszą z nich niczego korzystnego. Zachowania takie za to zaczynają uważać za normalne.

Jest jednak parę bardzo fajnych bajek, które oglądałam razem z dziećmi bo samą mnie zainteresowały. Jest w nich przekaz i mądrość i właśnie takie produkcje dziecku warto puścić.

Król Lew

W zeszłym roku wyszła nowa wersja tej bajki w postaci animacji komputerowej, która wygląda jak prawdziwa. Historia jest tak uniwersalna, że również dzisiaj przemawia do dzieci, mimo, że od powstania pierwszej części minęło 26 lat.

Toy Story

To seria, która również towarzyszy nam od lat. Uczy to dzieci przede wszystkim tego, że zabawki trzeba szanować i są one wyjątkowe. Dzisiaj, gdy każde dziecko ma praktycznie co chce na wyciągnięcie ręki, to bardzo ważne. Kiedyś na wymarzone zabawki czekaliśmy nawet latami, dzisiaj wiele dzieci nie musi tak długo czekać. Dlatego zmniejsza się dla nich wartość ich zabawek w ich oczach. Mają ich też często zbyt dużo. Oprócz tego animacja ta to lekcja o wzajemnej pomocy i przyjaźni ubrana w formę, która przypadnie do gustu również dorosłym. Przynajmniej ja chętnie tę bajkę oglądam razem z dziećmi.

Zwierzogród

Zwierzogród to bajka, która uczy tolerancji. Wiele zwierząt żyje teraz razem co powoduje różne problemy i dysproporcje. Muszą oni wzajemnie się szanować żyjąc w jednej społeczności. Bardzo fajnie koresponduje to z naszym światem, gdzie ludzie są różni, a tutaj ich rolę metaforyczną przybrały zwierzęta.

Dumbo

Ostatnio oglądałam adaptację kostiumową Tima Burtona znanej wszystkim bajki Dumbo o latającym słoniu. Wyszła świetnie. Pomijając już warstwę wizualną, która jest niesamowita to sam film uczy tego, że nie należy oceniać innych po wyglądzie. Oprócz tego uczy, że nie każdy może mieć wobec nas szczere intencje. Przy filmie będą również bawić się dobrze dorośli, ale to propozycja dla starszych dzieci.

W głowie się nie mieści

Piękna animacja o emocjach i umyśle dziecka. Polecam Wam obejrzeć ją również z dziećmi bo nawet rodzicom rzuca nowe światło na postrzeganie tego co czuje dziecko.

Cudowny chłopak

No może to nie bajka, ale film. Warto jednak obejrzeć go wraz z dzieckiem. Z jednej strony pokazuje jak ciężko jest dzieciom, które w szkole są wyśmiewane z powodów, których nie mogą zmienić. Z drugiej strony pokazuje, że każdy może być wyjątkowy i może stać się najlepszym przyjacielem, wystarczy się otworzyć na ludzi.

Film o pszczołach

Z jednej strony film pokazuje jak ważne dla ekosystemu są pszczoły, a zarazem wszystkie małe żyjątka, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Z drugiej strony to film o podejmowaniu trudnych decyzji o tym jak ma wyglądać nasze życie.

Coco

Bajka porusza trudną tematykę tego czym jest śmierć i gdzie trafiają osoby, które umrą. Każdego z rodziców czeka takie pytanie. Pokazuje, że są w miejscu gdzie są szczęśliwi gdy o nich pamiętamy.

Oprócz tego pokazuje, że zawsze warto być sobą i podążać za marzeniami. Pokazuje też jak ważna jest rodzina i tradycja.

Viana skarb oceanu

Bajka pokazuje, że można poradzić sobie z największymi trudnościami. Oprócz tego bajka jest pełna niezwykłych widoków i fajnej muzyki.

Zaplątani

To taka nowa wersja bajki o Roszczupnce. Pokazuje ciekawość świata, ale również niebezpieczeństwa, które z tym się wiążą. Pokazuje też miłość i poświęcenie dla bliskich. Piękna bajka z morałem, która da radość dzieciom i dorosłym przy wspólnym seansie :)

Film Pokemon – Wybieram Cię

Nie myślałam, że znajdą się tutaj pokemony. Kiedyś były bardzo popularne, ale moje dzieci już ich nie znały. W Macu pojawiły się jako zabawka do zestawu i zapragnęły tę bajkę obejrzeć więc usiadłam i obejrzałam z nimi, aby w razie potrzeby wyłączyć.

Jest tam co prawda przemoc i dlatego to bajka dla większych dzieci, ale za to też jest duże przesłanie o przyjaźni, odpowiedzialności i wzajemnym dbaniu o siebie. Samej mi się parę razy łezka w oku zakręciła podczas jej oglądania.

Podobne artykuły