Który tydzień ciąży jest najbezpieczniejszy

Parenting Data publikacji: 01 listopada 2020 / Aktualizacja: 2021-04-02

Zastanawiasz się, który tydzień ciąży jest najbezpieczniejszy? Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jej ciało zmienia się, hormony zaczynają wpływać na to jak się czujemy i zachowujemy. Każda ciąża wiąże się również z pewną niepewnością. Towarzyszy jest strach, który związany jest ze zdrowiem dziecka, które znajduje się w łonie matki. Rezygnujemy w tym czasie z używek. Zaczynamy dbać o to co jemy, by dostarczyć dziecko to czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Martwimy się o to, czy wszystko będzie ok. Dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na pytanie, które zadaje sobie wiele mam – który tydzień ciąży jest najbezpieczniejszy.

W trakcie trwania ciąży nasz organizm jest osłabiony. Nie możemy więc zbytnio męczyć i robić tego wszystkiego, co robiłybyśmy przed zajściem w ciążę. Musimy zacząć się oszczędzać. Powinnyśmy unikać czynności, które wymagają od nas użycia dużej siły, a także prac, które narażają nas na kontakt z mocnymi środkami chemicznymi.

Poronienia – niebezpieczeństwo w ciąży

Kobiety najczęściej obawiają się poronienia. Sygnałem, który występuje najczęściej jest krwawienie. Niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży ono wystąpi, jest ono niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Jeśli mówimy o najbezpieczniejszym tygodniu ciąży, to tak naprawdę ciężko jest go określić. Wszystko zależy tak naprawdę od kobiety. Każda ciąża jest inna. Na każdym jej etapie są pewne zagrożenia i stale powinnyśmy zwracać uwagę na to by dbać zarówno o siebie, jak i o dziecko, które rozwija się w naszym łonie.

Łatwiej jest za to wskazać najniebezpieczniejsze tygodnie ciąży. Przynajmniej jeśli chodzi o kwestię poronień, to najwięcej z nich zdarza się do 12. tygodnia ciąży. Dlatego jeśli planujesz dziecko, warto zacząć dbać o siebie i przyjmować kwas foliowy już zanim w ogóle w ciąże zajdziemy. Gdy jednak jest to ciąża nieplanowana i dowiadujemy się o niej dopiero gdy już w nią zaszłyśmy, to natychmiast należy zmienić swoje nawyki, udać się do ginekologa i zastosować do jego rad.

Pamiętajcie, że patologia ciąży może pojawić się w każdym tygodniu ciąży. Nie ma więc momentu, w którym możemy sobie odpuścić bardziej lub mniej. Cały czas musimy być tak samo czujne i skupione na zdrowiu swoim oraz dziecka.

Zwłaszcza gdy jesteśmy młodą mamą, która jest w grupie ryzyka jeśli chodzi o poronienia. Kobiety, które mają chore nerki, cukrzycę czy inne schorzenia, które mogą mieć wpływ na ciążę, powinny być pod stałą kontrolą lekarza i szczególnie o siebie dbać.

Pamiętam, gdy byłam u lekarza, powiedział mi, że poronienie jest czymś normalnym jeśli chodzi o ciążę. Dochodzi do nich nawet zanim kobieta dowie się, że w ciąży w ogóle jest. Tak naprawdę nawet 80% wszystkich ciąży może być poronionych, część kobiet jednak nigdy o tym się nie dowiaduje. Niestety natura w tej kwestii nie jest dokonała.

Przeczytaj również: Płacz w ciąży – czy to normalne i jak wpływa na dziecko?

Co mogę zrobić, aby ciąża była bezpieczna?

  1. Dbaj o swoje zdrowie, nie przemęczaj się, nie wysilaj.
  2. Bierz kwas foliowy, który chroni dziecko w trakcie ciąży.
  3. Pamiętaj o witaminach i uzupełniać ich braki.
  4. Stosuj zdrową dietę, jedz zdrowe produkty, a unikaj gotowych przekąsek, fast-foodów i słodyczy. Spożywaj dużo warzyw i owoców, które bogate są w witaminy i minerały.
  5. Bądź pod stała kontrolą ginekologa. Reaguj na wszelkie niepewności. Zwłaszcza gdy towarzyszą ciąży jakieś choroby przewlekłe.
  6. Unikaj leków, a branie ich zawsze konsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę.
  7. Oczywiście unikaj używek. Zrezygnuj z alkoholu czy papierosów.

Podobne artykuły