10 problemów zdrowotnych, o których sygnalizuje nasz JĘZYK!

Zdrowie Data publikacji: 28 stycznia 2018

Lekarz gdy ogląda nasze gardło przygląda się również jamie ustnej, a w tym naszemu językowi. To jak on wygląda może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Dlatego diagnozę wielu problemów zdrowotnych możemy rozpocząć właśnie w tym miejscu.

Język pełni ważną funkcję w naszym ciele. Jest elementem początkowym naszego układu trawiennego. Pierwsze procesy trawienne zaczynają się już od niego. Ślina zawiera enzym trawienny, a dokładnie amylazę ślinową.

Amylaza ślinowa uczestniczy w początkowym procesie trawienia węglowodanów zawartych w przyswajanych przez nas pokarmach. To dlatego gdy jemy zwiększa się wydzielanie śliny, a już nawet sam widok jedzenia czy myśl o nim może rozpoczynać proces trawienny w postaci właśnie większego wydzielania śliny przez gruczoły ślinowe.

Funkcje języka w naszym ciele

 1. Uczestniczy w początkowym procesie trawienia
 2. Jest miejscem gdzie gromadzą się miliardy pożytecznych bakterii
 3. Z języka pochodzi 95% serotoniny, która poprawia nasze samopoczucie
 4. W języku znajduje się 80% naszego systemu immunologicznego
 5. Jest barierą ochronną przed toksynami

Język potrafi dać nam jasne wskazówki na temat tego co dzieje się z naszym układem trawiennym. I chociaż na co dzień nie mamy możliwości obserwacji naszego całego łańcucha trawiennego to język możemy przecież obserwować. Gdy nie cierpimy na żadne problemy powinien on wyglądać w następujący sposób:

 1. Różowy kolor. Nie powinien być blady ani zbyt czerwony.
 2. Kolor powinien być równomierny na całej jego powierzchni.
 3. Kubki smakowe powinny być widoczne na powierzchni języka.
 4. Nie powinien być suchy, ani zbyt wilgotny.
 5. Na swojej powierzchni nie powinien mieć pęknięć.
 6. Powinna być zauważalna cienka, biała warstwa śluzu.

Problemy zdrowotne, które zauważymy po języku

Różne części naszego języka odpowiadają za różne elementy naszego organizmu. Chińska medycyna dzieli go na pięć stref.

1. Spuchnięty język

Gdy język jest opuchnięty może to oznaczać zatkanie układu limfatycznego, który cofa się do szyjnych węzłów chłonnych, migdałów oraz języka. Jeśli jesteś ciekawa czym jest układ limfatyczny i jak o niego dbać tu zapraszamy do tego artykułu.

2. Czerwony język

Zdrowy język jest różowy (lekko bądź średnio), jednak gdy język robi się czerwony zwiastuje to problemy ze zdrowiem. Problemy mogą być różne w zależności od tego jaki element języka jest czerwony, jeśli są to brzegi to jak widzicie z grafiki poniżej są to problemy z wątrobą. Gdy czerwony robi się koniuszek języka to najprawdopodobniej winny jest stres (zwykle jeżyk wtedy jest też suchy), a gdy środek może to być problem z otyłością.

3. Blady język

Gdy język jest blady może to oznaczać niedokrwistość. Może to być wynikiem problemów z sercem czy układem odpornościowym.

Zobacz również: Co kolor języka mówi o Twoim zdrowiu.

4. Biały nalot na języku

Zwykle na języku znajduje się lekki biały nalot, który go chroni. Problem zaczyna się gdy tego nalot jest znacznie więcej. Gdy do tego robi się szary to może oznaczać to problemy np. z zapaleniem żołądka czy wrzodami.

5. Suchy język

Gdy język robi się suchy oznacza to, że nasz żołądek nie jest odpowiednio nawilżony. Potrzebuje on odpowiedniego nawodnienia by produkować kwas, gdy przestaje to robić nasz język zaczyna wysychać i staje się bledszy. Zacznij więcej pić.

6. Wilgotny język

Wilgotny język może być wynikiem zbyt dużej ilości śluzu, który produkowany jest przez podrażniony żołądek. Mogą być winne niestrawione białka jak kazeina czy gluten lub nadmierny stres.

7. Piekący język

Gdy język piecze może to oznaczać niedobory żelaza, witaminy B6 czy PP. To również sygnał o tym, że w żołądku znajduje się za mało kwasów trawiennych.

8. Żółty język

Najczęściej występuje latem i oznacza przegrzanie organizmu. Ale może również być objawem choroby wrzodowej żołądka.

9. Duży napuchnięty język

Gdy język staje się większy, napuchnięty, a kubki smakowe spłaszczają się oznaczać to może rozwój anemii, problemy z nerkami, śledzioną czy sercem.

10. Chropowaty z białym nalotem

Jest to najczęstszy objaw infekcji bakteryjnych np. anginy. Należy skonsultować w takim wypadku leczenie z lekarzem.

Źródło artykułu: http://www.healthy-holistic-living.com/tongue-diagnosis.html

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły