Jaka zupa przy biegunce pozwoli zatrzymać rozwolnienie?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: biegunka
Data publikacji: 2022-06-05
Jaka zupa przy biegunce pozwoli zatrzymać rozwolnienie?

Biegunka to dyskomfort, który może dopaść każdego. Nie jest przyjemna, ani łatwa do zniesienia i często utrudnia normalne funkcjonowanie. W takim przypadku warto sięgnąć po domowe, naturalne metody łagodzenia biegunki – a jedną z nich jest odpowiednia dieta. Zupa to idealny początek dania, które pomoże ułagodzić biegunkę. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na zupy, które mogą pomóc w walce z biegunką.

Zupy na biegunkę

Zupa krem z kaszy manny – kasza manna jest środkiem łagodzącym biegunkę, dlatego warto przygotować zupę krem na jej bazie. Dodatkiem do niej mogą być np. jabłko lub marchewka.

Zupa jarzynowa – warzywna zupa to idealna propozycja dla osób cierpiących na biegunkę. Warto pamiętać o tym, żeby warzywa były dokładnie umyte i obrane – wtedy są bezpieczne dla osób chorej na biegunkę.

Zupa owocowa – owocowa zupa to także dobra propozycja na biegunkę, ponieważ owoce są bogate w witaminy i minerały, a także dostarczają organizmowi energii. Owocowa zupa łatwo się przyrządza i można ją przygotować na bazie dowolnych owoców.

Zupa kremowa – kremowa zupa to dobry wybór, ponieważ jest łagodna i delikatna, a także bogata w witaminy i minerały. Kremowa zupa łatwo się przyrządza i można ją przygotować na bazie dowolnych warzyw.

Zadbaj o jakość powietrza w sezonie grzewczym

Dlaczego biegunka jest niebezpieczna dla zdrowia?

Biegunka jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej wody niż przyjmuje. Może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  1. osłabienie i senność
  2. bóle głowy
  3. skurcze mięśni
  4. suchość w ustach i nosie
  5. spadek ciśnienia krwi

Objawy odwodnienia, których nie należy lekceważyć 

Objawy silnego odwodnienia to: osłabienie, bóle głowy, senność, skurcze mięśni. Powinno się udać się do lekarza lub wezwać pogotowie jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.

Jak zapobiegać odwodnieniu podczas biegunki? Biegunka jest częstym powodem odwodnienia organizmu. Aby zapobiec odwodnieniu, należy pić dużo płynów (szczególnie wody) i unikać kawy, alkoholu i napojów gazowanych. 

Napoje izotoniczne na biegunkę są idealnymi płynami, ponieważ zawierają one wodę i elektrolity, które są niezbędne do utrzymania równowagi wody w organizmie. Pamiętaj, że musisz pić dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Jak zrobić domowy napój izotoniczny?

Potrzebne będą: 1 łyżka soli, 1 łyżeczka cukru, 1 szklanka wody.

Sposób przygotowania: Wymieszaj wodę, sól i cukier, aż do całkowitego rozpuszczenia się składników. Pij regularnie, aby utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Mogą Cię zainteresować