Czym jest układ limfatyczny, kiedy szwankuje, jak to rozpoznać i jak o niego dbać?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-01-11

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na cztery bardzo ważne pytania. Najpierw zajmiemy się tematem czym jest układ limfatyczny. Potem powiemy Wam kiedy zaczyna szwankować i jak to rozpoznać, a na koniec jak odpowiednio o niego dbać.

Czym jest układ limfatyczny

Układ limfatyczny zwany też układem chłonnym to tak naprawdę sieć naczyń i przewodów, którymi płynie limfa (płyny ustrojowe). Połączony jest on z układem krążenia krwi. Pełni w naszym organizmie trzy bardzo ważne funkcje:

  1. Odpornościowe (w układzie limfatycznym powstają niektóre z białych krwinek
  2. Neutralizują – zwalcza substancje i ciała obce szkodzące organizmu
  3. Odprowadzającą – odprowadza limfę z powrotem do krwi.

Limfa krąży w naszym organizmie i po drodze zbiera ze sobą toksyny, a następnie odprowadza je do węzłów chłonnych. Tam następnie trafiają do nerek i są usuwane z naszego organizmu. Dlatego też zła praca naszego układu limfatycznego może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Układ limfatyczny a cellulit

Mam pewną ciekawostkę dla kobiet. Czy wiesz, że zła praca układu limfatycznego może powodować powstawanie cellulitu? Jeśli tkanka łączna jest zbyt miękka i przepuszczalna to toksyny zamiast zostać usunięte wnikają np. w komórki tłuszczowe. Wtedy więc przyczynia się to do powstawaniu cellulitu. Dlatego też można uznać, że dbanie o nasz układ limfatyczny również zapobiega powiększaniu się cellulitu.

Choroby układu limfatycznego

Kiedy układ limfatyczny zaczyna pracować źle? Zazwyczaj zauważamy to wtedy gdy węzły chłonne są powiększone. Dzieje się tak dlatego, że w limfie rozpoznawane są bakterie więc węzły chłonne zaczynają wytwarzać więcej białych krwinek, które mają zwalczyć infekcję. To powoduje obrzęk węzłów chłonnych zwany też obrzękiem limfatycznym.

Zazwyczaj spowodowane jest to stanem zapalnym czy infekcją, ale obrzęk ten pojawia się również w przypadku choroby nowotworowej. Należy pamiętać, że większość przypadków gdy węzły chłonne są powiększone nie jest zagrożeniem dla życia. Gdy obrzęk limfatyczny pojawia się i go rozpoznacie to warto zawsze skonsultować to z lekarzem i sprawdzić co jest przyczyną.

Jak dbać o układ limfatyczny

Układ limfatyczny może pracować gorzej, przez co będziemy mieli problem w walce z infekcjami. Objawia się to częstszym chorowaniem. Do tego upośledzenie usuwania z organizmu toksyn może powodować problemy takie jak senność, problemy skórne, zmęczenie i inne problemy zdrowotne wynikające z toksyn w naszym organizmie.

Dlatego o nasz układ limfatyczny warto dbać, a można to robić na kilka sposobów. Warto jest jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na zdrowie jest po prostu aktywność fizyczna i zdrowia dieta bogata w minerały oraz witaminy. Nie zapominaj również o piciu czystej wody, która poprawia krążenie limfy. Możemy dodać do niej cytryny i soli, która poprawi jej działanie.

Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny tak naprawdę każda z nas może wykonać samodzielnie. Nazywany jest też drenażem lifmatycznym i prezentowaliśmy jego zastosowanie w walce z opadającymi powiekami. Nie jest to pseudonauka, jest to działanie fizjoterapeutyczne, które usprawnia krążenie limfy w naszym organizmie. Istnieją również przeciwwskazania, a do nich zalicza się:

  1. choroby nowotworowe
  2. zapalenie naczyń chłonnych
  3. obrzęk powstały w skutek stanów zapalnych
  4. zakrzepica żył głębokich
  5. choroby skóry
  6. podwyższona temperatura
  7. niewydolność serca
  8. otwarte rany
  9. gruźnica
  10. guzy niewiadomego pochodzenia

Dieta dobra dla układu limfatycznego

Istnieją pokarmy, które usprawniają przepływ limfy w naszym organizmie. To między innymi siemię lniane, nasiona chia, awokado, czosnek, żurawina. Jednocześnie pamiętajmy by unikać takich pokarmów jak słodycze, mięso, cukier.

Źródła:

  1. wikipedia.org
  2. livescience.com
  3. warsztatdobregoslowa.pl
  4. wikipedia.org

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły