Na co zwrócić uwagę kupując nowy dom?

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-20

Dokonanie wyboru nowego domu to jedna z ważniejszych życiowych decyzji i dlatego powinna być gruntownie przemyślana. Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, na jakie elementy trzeba zwracać uwagę, zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji. Taka inwestycja to często bardzo duży wydatek, toteż musi być poprzedzona rozważeniem wszystkich związanych z nią aspektów.

Kupując nowy dom, należy umawiać się na jego oglądanie, zanim zapadnie zmrok. Jest to o tyle istotne, że w świetle dziennym szybciej można będzie zauważyć wszelkiego rodzaju mankamenty. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jest lokalizacja. Nawet wówczas, kiedy kupujący nie mają jeszcze dzieci, powinni zorientować się, jak daleko będzie do przedszkola czy do szkoły.

Zaobserwuj nas na Facebooku

W odniesieniu do lokalizacji dobrze byłoby mieć świadomość, w jakim punkcie dom został zbudowany. Chodzi przede wszystkim o to, czy znajduje się blisko ważnej arterii komunikacyjnej, co wiązałoby się z dużym natężeniem ruchu oraz ogromnym hałasem. O wiele lepszym rozwiązaniem byłaby lokalizacja domu w głębi, dalej od drogi, ponieważ dzięki temu można by uniknąć dokuczliwych doznań związanych z przemieszczaniem się pojazdów, zwłaszcza ciężarówek. Koniecznie należy się dowiedzieć poza tym, jaki jest dojazd do domu. W grę wchodzi na przykład droga asfaltowa, polna bądź szutrowa.

Przed zakupem nowego domu stanowczo należy zapoznać się z jego projektem. Na tej podstawie można będzie dokładnie przekonać się, jakich materiałów użyto do wybudowania domu, a co więcej, zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Jednym z nowych projektów jest Osiedle Błękitny Józefów. Ponadto w projekcie znajdują się informacje o powierzchni wszystkich pomieszczeń.

W każdym budynku jednym z najistotniejszych elementów jest dach. Nie należy polegać na zapewnieniach właściciela lub pośrednika. Trzeba osobiście wejść na strych albo po prostu na dach i sprawdzić, czy nie przecieka. W przypadku wystąpienia zawilgoceń, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że dach wymagał remontu, a to wiązałoby się z dużymi, dodatkowymi kosztami.

Kolejny krok to oszacowanie elewacji, szczególnie pod kątem ocieplenia. Nie wolno o tym zapomnieć, ponieważ konsekwencją tego byłyby duże rachunki za ogrzewanie lub konieczność wykonania ocieplenia we własnym zakresie. Trzeba poza tym sprawdzić komin, ogrodzenie, okna, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne drzwi. Stanowczo należy przyjrzeć się podłogom, żeby upewnić się, z czego zostały wykonane, ponieważ w przypadku starego parkietu wiązałoby się to z koniecznością cyklinowania.

Kupując dom, dobrze byłoby obejrzeć wyposażenie łazienki, kuchni i dowiedzieć się, z jakimi należy się liczyć wydatkami związanymi z użytkowaniem i utrzymaniem domu (szczególnie chodzi o centralne ogrzewanie i koszty wieczyste).

Podobne artykuły