Na co zwrócić uwagę kupując nowy dom?

Lifestyle Data publikacji: 20 września 2017

Dokonanie wyboru nowego domu to jedna z ważniejszych życiowych decyzji i dlatego powinna być gruntownie przemyślana. Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, na jakie elementy trzeba zwracać uwagę, zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji. Taka inwestycja to często bardzo duży wydatek, toteż musi być poprzedzona rozważeniem wszystkich związanych z nią aspektów.

Kupując nowy dom, należy umawiać się na jego oglądanie, zanim zapadnie zmrok. Jest to o tyle istotne, że w świetle dziennym szybciej można będzie zauważyć wszelkiego rodzaju mankamenty. Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jest lokalizacja. Nawet wówczas, kiedy kupujący nie mają jeszcze dzieci, powinni zorientować się, jak daleko będzie do przedszkola czy do szkoły.

W odniesieniu do lokalizacji dobrze byłoby mieć świadomość, w jakim punkcie dom został zbudowany. Chodzi przede wszystkim o to, czy znajduje się blisko ważnej arterii komunikacyjnej, co wiązałoby się z dużym natężeniem ruchu oraz ogromnym hałasem. O wiele lepszym rozwiązaniem byłaby lokalizacja domu w głębi, dalej od drogi, ponieważ dzięki temu można by uniknąć dokuczliwych doznań związanych z przemieszczaniem się pojazdów, zwłaszcza ciężarówek. Koniecznie należy się dowiedzieć poza tym, jaki jest dojazd do domu. W grę wchodzi na przykład droga asfaltowa, polna bądź szutrowa.

Przed zakupem nowego domu stanowczo należy zapoznać się z jego projektem. Na tej podstawie można będzie dokładnie przekonać się, jakich materiałów użyto do wybudowania domu, a co więcej, zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Jednym z nowych projektów jest Osiedle Błękitny Józefów. Ponadto w projekcie znajdują się informacje o powierzchni wszystkich pomieszczeń.

W każdym budynku jednym z najistotniejszych elementów jest dach. Nie należy polegać na zapewnieniach właściciela lub pośrednika. Trzeba osobiście wejść na strych albo po prostu na dach i sprawdzić, czy nie przecieka. W przypadku wystąpienia zawilgoceń, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że dach wymagał remontu, a to wiązałoby się z dużymi, dodatkowymi kosztami.

Kolejny krok to oszacowanie elewacji, szczególnie pod kątem ocieplenia. Nie wolno o tym zapomnieć, ponieważ konsekwencją tego byłyby duże rachunki za ogrzewanie lub konieczność wykonania ocieplenia we własnym zakresie. Trzeba poza tym sprawdzić komin, ogrodzenie, okna, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne drzwi. Stanowczo należy przyjrzeć się podłogom, żeby upewnić się, z czego zostały wykonane, ponieważ w przypadku starego parkietu wiązałoby się to z koniecznością cyklinowania.

Kupując dom, dobrze byłoby obejrzeć wyposażenie łazienki, kuchni i dowiedzieć się, z jakimi należy się liczyć wydatkami związanymi z użytkowaniem i utrzymaniem domu (szczególnie chodzi o centralne ogrzewanie i koszty wieczyste).

Podobne artykuły