Noworodek może ważyć od 2,5 kg do nawet 4 kg. Zdarzają się oczywiście lżejsze i cięższe dzieci. To kwestia bardzo indywidualna zależącą od dziecka. Obecnie zmagamy się z dużym problemem otyłości wśród dorosłych i dzieci. Dlatego wielu rodziców zastanawia się czy ich niemowlę nie jest czasem zbyt puszyste i czy w ogóle może mieć nadwagę.
To, że dziecko przybiera na wadze jest całkowicie normalne. Każde robi to w swoim tempie chociaż przyjmuje się średnią, która wynosi 600 g w pierwszym miesiącu życia, a następnie 800-900 g w dwóch następnych miesiącach.
Do 6 miesiąca życia dziecko powinno przybierać około 700 g na miesiąc, a następnie 500 g miesięcznie do pierwszego roku życia. Czy moje dziecko może mieć więc nadwagę jeśli nie mieści się w tych normach i przybiera na wadze dużo szybciej?
Oczywiście istnieje taka możliwość. Również niemowlę może mieć problem nadwagi. Jeśli zauważamy takie odchyły od normy, a już na pewno powinien zauważyć lekarz prowadzący, to warto się zastanowić z czego to wynika.
Może to być po prostu genetyczne. Jeśli mama zmagała się z problemem otyłości, dziecko również może należeć do grupy ryzyka i mieć ten problem. Może to być również związane z innymi problemami np. metabolizmem węglowodanów.
Musimy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Dlatego stosuje się siatki centylowe by ocenić czy dziecko przybiera na wadze prawidłowo. Najlepiej jest zasygnalizować naszą obawę lekarzowi.