Co zrobić z pluskwami domowymi?

Porady Data publikacji: 08 maja 2017

Gdy pojawi się problem z pluskwami domowymi należy szybko się z nim uporać. Dzisiaj podpowiemy Wam jak zwalczyć pluskwy domowe domowym sposobem.

Czym jest pluskwa domowa

Pluskwa domowa to dość uciążliwy problem. Żywi się ona krwią zwierząt, a nawet człowieka. Dlatego nikt z nas na pewno nie chciałby z nimi obcować w jednym pomieszczeniu tym bardziej, że aktywna staje się w nocy i żeruje na nas w naszym łóżku. Najgorsze jest to, że nawet nie poczujemy gdy nas zaatakują bo w skórę wstrzykują środek przeciwbólowy, dzięki czemu mogą spokojnie na nas żerować.

W ciągu jednego sezonu pluskwa potrafi złożyć nawet 500 jaj dlatego tak istotne jest by jak najszybciej się ich pozbyć. Miejsca, w których spotkamy je najczęściej to wcześniej wspominane łóżko, a najczęściej zakamarki wokół niego.

Jak zwalczać pluskwy domowe

Skąd mamy wiedzieć, że są? Możemy po prostu zauważyć je na naszej skórze, zwłaszcza gdy obudzimy się w nocy i jakaś będzie piła krew na naszym ciele. Zrzucają one też pancerzyki więc możemy co jakiś czas zobaczyć je w okolicy łóżka lub w nocy przewracając się z boku na bok zgnieciemy je, a w tym miejscu pozostanie plama z naszej krwi. Na swoim ciele możesz zobaczyć też białe pręgi, a na pościeli ślady odchodów. Jeśli się pojawią myślę, że tego nie przegapicie.

W walce z nimi istotne jest to by zagipsować wszelkie otwory w ścianach, w których mogą się chować. Wystarczą jakieś pęknięcia, pluskwy sięgają rozmiarem do 4mm więc bez problemu się w nie schowają. Wykorzystaj myjkę parową, która wytwarza duże ciśnienie gorącej pary aby przeczyścić wszystkie szczeliny wokół łóżka, parapetów oraz okien. Dzięki temu wybijesz osobniki, które tam się schroniły. Koniecznie wyczyść żaluzje i wypierz firany oraz zasłony – często lubią się w nich chować.

Zdejmij pościel z łóżka i włóż ją do prania, wybierz również kołdrę oraz poduszki, a materac dokładnie odkurz i posyp sodą oczyszczoną przed odkurzaniem. Dokładnie odkurz wszystkie szczeliny wokół łóżka, odsuń je i sprawdź miejsca przy listwach przypodłogowych.

Po odkurzaniu natychmiast wynieś worek z domu, a najlepiej owinąć go plastikowym workiem bo pluskwy mogą wrócić do domu z naszego ogrodu. Mogą się one skrywać naprawdę wszędzie, w najmniejszych szczelinach. Dlatego tak ważne jest aby dobrze je oczyścić i sprawdzić.

Zazwyczaj pluskwy chronią się koło swojego żywiciela dlatego najbardziej narażone są miejsca wokół łóżka, gdzie najczęściej żerują na nas podczas snu. Jeśli czegoś nie możesz umyć albo wyprać warto jest to spróbować zamrozić w zamrażarce. Pluskwy mogą przejść w hibernację na 3 miesiące gdy nie znajdą żywiciela i po tym czasie obudzić się oraz powrócić.

Gdy te działania nie zdadzą egzaminu niezbędne będzie zakupienie odpowiednich środków chemicznych, które wybiją pluskwy w naszym domu lub skorzystanie z fachowej pomocy.

Podobne artykuły