Zobacz jaki wpływ na Twoje ciało ma malowanie paznokci. Okazuje się, że wielki!

DomPelenPomyslow.pl Zobacz jaki wpływ na Twoje ciało ma malowanie paznokci. Okazuje się, że wielki!

Wszyscy wiemy, że paznokci nie powinno malować się zbyt często bo żółkną i stają się słabsze. Okazuje się jednak, że malowanie paznokci ma dużo gorsze dla zdrowia skutki, o których dzisiaj chcielibyśmy Wam powiedzieć.

Oczywiście nie chcemy od razu sprawić abyście przestały malować paznokcie, jednak warto wiedzieć jakie skutki może mieć to dla naszego ciała.

Co jest głównym zagrożeniem dla zdrowia

Toluen to organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych, stosowany często jako rozpuszczalnik. Mimo, że jest mniej toksyczny niż benzen, to jednak ma negatywny wpływ na układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy i immunologiczny. Zaburza też pracę nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się i może powodować podrażnienia. Znajdziemy go jako rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu. Jest składnikiem perfum i detergentów ale też np. paliw lotniczych czy materiałów wybuchowych takich jak trotyl. Niektóre nowoczesne środki do pielęgnacji paznokci w tym lakiery również go zawierają. Oprócz tego możemy w nich znaleźć formaldehyd, który jest bezbarwnym gazem i może powodować zapalenie skóry czy oparzenia chemiczne. Nawet obwinia go się za rozwój raka.

Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 24 kobiet. 6 godzin po malowaniu paznokci większość uczestniczek wykazywałą podwyższony poziom fosforanu difenylu, który powstaje w procesie przemiany materii. 10 godzin po rozpoczęciu eksperymentu jego poziom w organizmie każdej z kobiet wzrósł siedmiokrotnie ponad normę. Wyniki te są naprawdę niepokojące.

Jak wybrać dobry lakier do paznokci

Zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniu i skład. Zazwyczaj sprawa wygląda tak, że jeśli znajduje się w nich toluen lub formaldehyd to znajdziemy go w składzie i nie znajdziemy żadnego krzyczącego komunikatu o składnikach. Jeśli jednak ich nie ma producent zwykle chce się tym pochwalić eksponując informację o tym, że ich nie ma.

Z tego co sama zauważyłam kupując lakiery bo też zwracam na to uwagę to szkodliwych substancji w postaci formaldehydu i toulenu nie zawierają lakiery Revlon, L’oreal i M.A.C. Jeszcze dobre w składzie były Dior, ale są dosyć drogie. Z tych tańszych pamiętam jeszcze Astor. Jednak kupując swój ulubiony lakier zawsze warto sprawdzić opakowanie i jego skład.

Skomentuj

Zobacz jaki wpływ na Twoje ciało ma malowanie paznokci. Okazuje się, że wielki!