Dieta sirtfood – na czym polegają jej założenia i jakie są produkty dozwolone?

Zdrowie Data publikacji: 16 sierpnia 2021

Prawdziwą zmorą wielu osób są nadprogramowe kilogramy. Po sukcesie wokalistki Adele, która schudła aż 45 kilogramów, sporo ludzi zaczyna interesować się dietą sirtfood. Zobacz, jakie są jej główne założenia oraz których produktów w Twoim jadłospisie powinno być jak najwięcej. 

Dieta sirtfood – główne założenia

Dieta sirtfood opiera się na białkach enzymatycznych, czyli sirtuinach (jak sama nazwa wskazuje). Mają one umiejętność opóźniać procesy starzenia organizmu przez pobudzenie tak zwanego genu długowieczności. Za stworzenie diety odpowiedzialni są Aidan Goggins i Glen Mattena, twórcy książki The SirtFood Diet. Jadłospis osoby wdrażającej ten sposób żywienia do swojego życia powinien być bogaty w polifenole roślinne, które odgrywają główną rolę w pobudzaniu aktywności białek enzymatycznych, czyli sirtuin. 

Działanie sirtuin

Według najnowszych badań sirtuiny skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za pierwsze oznaki starzenia. Poza tym białka ta mają pozytywny wpływ na zintensyfikowanie procesu spalania tkanki tłuszczowej oraz podkręcenie metabolizmu. Wyrównują też stężenie glukozy i insuliny we krwi. Mają też dobry wpływ na funkcjonowanie hormonów tarczycy. 

Produkty dozwolone u osób będących na diecie sirtfood

Na liście produktów, które aktywizują powstanie białek Sir znajdują się przede wszystkim zielone warzywa, w tym: natka pietruszki, jarmuż, lubczyk, rukola, seler naciowy, kapary, ale również herbata matcha, kawa, kakao, orzechy włoskie, kurkuma, czerwone wino, truskawki i borówki. 

Fazy diety Sirt

Jeśli chodzi o dietę Sirt, to jest ona złożona z trzech faz. W przypadku pierwszej na samym początku należy przejść na dietę 1000 kcal. Trwa ona przez trzy dni. W czasie ich trwania głównymi posiłkami są trzy koktajle oraz jedno danie główne. Po tym czasie przez kolejne cztery dni należy przejść na dietę 1500 kalorii, w przypadku której jadłospis składa się z dwóch koktajli i dwóch posiłków stałych. Trzeci etap trwa przez 14 dni. W jego przypadku spożywa się trzy stałe posiłki i jeden koktajl dziennie. Główną zasadą w diecie jest sięganie po artykuły spożywcze mające wiele sirtuin w swoim składzie. W sytuacjach przemożnej potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego pewnym rozwiązaniem może być sięgnięcie po frużeliny dietetyczne, które nie zawierają cukru, ale zdrowszy i mniej kaloryczny erytrytol oraz w aż 80% składają się z owoców. 

Dieta Sirt zdaniem dietetyków

Generalnie dieta Sirt, zresztą jak każda inna, jest dość restrykcyjnym sposobem odżywiania. Może być stosowana okresowo, jednak wpłynie negatywnie na samopoczucie z uwagi na zbyt niską kaloryczność, zredukowaną nawet o 50% względem poprzedniego stylu odżywiania. Tak oszczędna pod kątem energetycznym dieta nie powinna trwać zbyt długo. Może się bowiem zakończyć brakiem makroskładników i witamin potrzebnych do funkcjonowania. Przeprowadzona z głową, pod okiem dietetyka, może jednak przynieść zadowalające rezultaty.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły