Regulacja szczelności okien – docisk zima-lato. Jak zrobić?

DIY Data publikacji: 27 listopada 2018 / Aktualizacja: 2022-09-09

Jak przeprowadzić regulację szczelności okna i przestawić je w tryb letni lub zimowy? Aby to zrobić musimy odpowiednio ustawić rolki mimośrodowe. To ile ich jest i jak są rozmieszczone zależy od typu ramy. Dlatego jeśli nie potrafimy ich zlokalizować warto skonsultować się ze sprzedawcą okien, od którego je kupiliśmy lub skontaktować się z ich producentem. Gdy przekręcamy je bliżej uszczelki, zwiększamy docisk do ramy, a jednocześnie szczelność okna. Jest to tak zwany tryb zimowy w oknach PCV.

Regulacja szczelności okien lat0-zima

Aby to zrobić potrzebny będzie nam klucz, ale jaki to już jest zależne od producenta ramy okiennej. W niektórych przypadkach jest to imbus, a w innych klucz płaski. Latem szczelność okna możemy zmniejszyć, wtedy zapewnimy lepszą cyrkulację powietrza. Po zwiększeniu szczelności na zimę pamiętaj jednak o tym, że brak wentylacji, a jednocześnie wysoka wilgotność w pomieszczeniu grozi powstaniem pleśni. Dlatego mimo wszystko należy regularnie pomieszczenia wietrzyć. Prawidłowo wietrzyć należy krótko, ale intensywnie np. robiąc przeciąg.

Wiele osób twierdzi, że tryb letni i zimowy w oknach PCV to mit. Nie jest to prawdą. Być może wynika to z faktu, że w ich przypadku rolki mimośrodowe były w innym miejscu niż wskazywał na to poradnik. Możliwe, że niektóre starsze typy ram mogły ich nie mieć. Jest to dzisiaj jednak niejako standardem w oknach plastikowych.

Zanim przystąpisz do regulacji sprawdź czy okno czasem nie jest już przestawione na tryb zimowy. Fabrycznie powinny być one jednak ustawione w pozycji neutralnej, mniej więcej po środku. Zaczepy też posiadają często znaczniki, największy z nich jest wtedy na godzinie szóstej. W pozycji letniej największy znacznik będzie na godzinie dziewiątej, a w pozycji zimowej na trzeciej.

Pamiętaj o tym, że można również poprawić pozycję skrzydła. Wystarczy wtedy zdjąć zaślepkę z nawiasu. Następnie wkładamy odpowiedniej wielkości nimbus i przekręcając w prawo unosimy je, albo w lewo opuszczamy. Jeśli okno będzie ciężko się zamykać możemy jeszcze wyregulować zawias w drugiej pozycji, która przesunie skrzydło w prawo lub lewo.

Poradnik wideo

Podobne artykuły