Osy na balkonie lub tarasie? Zobacz, jak je odstraszyć

Porady Data publikacji: 14 czerwca 2023

Widok os zwykle wzbudza w nas lęk i wprowadza zamieszanie, gdy pojawią się one w naszym otoczeniu. Ukąszenie osy jest bolesne i może stanowić zagrożenie dla osoby uczulonej na jej jad. Na pewno nie powinniśmy lekceważyć reakcji alergicznych i w razie ich wystąpienia natychmiast skorzystajmy z pomocy medycznej.

W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć wam, jak spędzić czas na świeżym powietrzu i odstraszyć osy, aby nie zakłócały one naszego wypoczynku. Stawiamy na naturalne produkty, których aromat odstrasza te owady. W sklepach możemy oczywiście zakupić środki chemiczne, ale my stawiamy na ekologiczne metody. Zobaczcie, co warto wykorzystać. Być może produkty te macie już w swojej kuchni.

Zapach mięty pieprzowej odstrasza osy

Aromat mięty pieprzowej dla nas jest przyjemny, ale przez osy nie jest on lubiany. To jednak świetnie się składa, gdyż uprawa tej rośliny na balkonie jest bardzo łatwa. Warto jednak pamiętać, że lubi ona miejsca półcieniste. Dlatego najlepiej rośnie na balkonach zwróconych w kierunku północy, wschodu lub zachodu.

Bez przeszkód może ona rosnąć w doniczkach powieszonych na balustradzie, aby już od progu zniechęcać skrzydlatych gości. Musimy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu. Zaletą jest zdecydowanie to, że mięta pieprzowa rośnie bardzo szybko, a więc nie będziemy musieli długo czekać na efekty.

Cytryna i goździki

Z tym sposobem możemy spotkać się w kawiarniach. Podpatrzyliśmy go podczas wakacji w Szklarskiej Porębie. Okazuje się, że osy nie lubią zapachu cytryny oraz goździków. Dlatego właściciele niemal każdej kawiarni na stolikach umieszczali cytryny przecięte na pół, w których miąższ powbijane były goździki. Faktycznie, os było zdecydowanie mniej, a trzeba przyznać, że tego roku doświadczaliśmy wręcz ich zatrzęsienia.

Olejek eukaliptusowy

Aromat olejku eukaliptusowego jest dla os odpychający. Możemy więc stworzyć aromatyczny odświeżacz powietrza na balkon, który będzie je odstraszał. Wystarczy, że kilka kropli wkropimy do słoiczka z sodą oczyszczoną i postawimy ją na stoliku, przy którym spędzamy czas.

Jeśli spędzacie wieczór przy świecach na świeżym powietrzu, również możecie wkropić do nich olejek. Jego zapach odstraszy osy i zapewni Wam spokojny odpoczynek.

Podobne artykuły