Jaki odpływ prysznicowy wybrać?

Porady Data publikacji: 24 listopada 2022

Nie ma wątpliwości, że liniowe odpływy prysznicowe szybko stały się popularne wśród właścicieli domów i mieszkań na całym świecie. Odpływy liniowe nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale są bardzo wygodne i bezpieczne. Dzięki temu, nie musimy montować brodzików – uzyskujemy równą powierzchnię posadzki – bez progów czy stopni. Jaki odpływ liniowy prysznicowy wybrać i jak go zamontować? Podpowiadamy.

Jak dobrać odpowiedni odpływ prysznicowy?

Wybierając odpływy liniowe, konieczne jest uwzględnienie wysokości montażowej oraz głębokości, jaką dysponujemy w posadzce. Należy także zwrócić uwagę na odległość między kanałem a rurą kanalizacyjną oraz uwzględnić spadek na rurkach łączących. Wielu producentów posiada modele z niską zabudową. Z kolei szerokość kabiny również wymusza na nas zastosowanie odpowiedniego odpływu. Za zasadę należy przyjąć takie zestawienie, w którym odpływ będzie krótszy niż ściana kabiny, np. w kabinie o szerokości 90 cm zalecany jest montaż odpływu 80 cm.

Przepustowość odpływu liniowego, czyli ilość wody jaką przyjmie odpływ w jednostce czasu, jest także bardzo ważnym kryterium przy jego wyborze. Im większa przepustowość, tym lepiej. Przepustowość odpływu dobieramy do przepustowości naszego zestawu prysznicowego. Odpływ liniowy musi bez problemu odebrać wodę, która zostanie zużyta podczas kąpieli.

Różne rodzaje odpływów liniowych

Odpływy liniowe możemy podzielić na trzy różne rodzaje: odpływy liniowe klasyczne, podłogowe, odpływy przyścienne oraz ścienne. Odpływy klasyczne od przyściennych różnią się tym, że budowa modelu przyściennego jest przystosowana do montażu przy samej ścianie prysznica, natomiast standardowy odpływ podłogowy wymaga odsunięcia się od niej o kilka centymetrów. Odpływ ścienny zaś jak – sama nazwa wskazuje – montowany jest w ścianie prysznica, a nie w jego podłodze.

Każdy z wymienionych rodzajów produktów będzie dobry do innego układu kabiny prysznicowej. Odpływy liniowe możemy też podzielić ze względu na różne rodzaje maskownic rusztów. Rozmiar i kształt naszej łazienki nie ma bowiem zupełnie znaczenia, jeżeli zdecydujemy się na prysznic walk – in z odpływem liniowym. Ten wybór sprawdzi się doskonale w łazience czy w pomieszczeniach małych i ze skosami. Takie miejsce ze skosami jest wprost idealne na zamontowanie prysznica bez brodzika. Jego szklaną szybę zawsze będziemy w stanie przyciąć pod kątem i doskonale wykorzystać tę przestrzeń w łazience. Coraz częściej wykorzystuje się jednak odpływy na całą szerokość kabiny prysznicowej.

Podobne artykuły