Instagram – logowanie na moje konto innych osób. Jak sprawdzić?

Technologie Data publikacji: 28 listopada 2021 / Aktualizacja: 2022-12-03

Twój login Instagram wraz z hasłem mogły wpaść w posiadanie niepożądanych osób. To się dzieje i każda osoba może paść ofiarą ataku. Dlatego ważne jest, to aby korzystać z różnych haseł na różnych witrynach. O potencjalnym dostępie niepożądanych osób do Twojego konta Instagram może poinformować Cię drogą mailową.

Jednak nie zawsze jesteśmy na bieżąco z tym co wpada na naszą skrzynkę. Mając hasło również do niej przestępca może mieć dostęp i taką wiadomość po prostu skasuje lub ustawi filtr, który od razu sprawi, że stanie ona się dla nas niewidoczna. Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak sprawdzić czy ktoś logował się na Wasze konto.

Instagram jest bardzo popularnym serwisem społecznościowym. Dlatego też kradzież kont na Instagramie jest czymś co zdarza się bardzo często. NIkt pod tym względem nie jest bezpieczny. Zarówno influancerzy z duża ilością obserwujących, jak i małe konta nierozpoznawalnych osób.

Nasze konto wykorzystane może zostać na różne sposoby. Hackerzy mogą zmienić dane dostępowe i całkowicie zablokować nam możliwość odzyskania konta. Może pomóc nam w tym zespół Instagrama, ale będzie to ciężkie, jeśli na koncie nie było zdjeć, które nas przedstawiają. Konto może w tym czasie dostać nową nazwę i zostać wykorzystane do reklamowania oszustw.

Hacker może również nawiązać rozmowę z naszymi znajomymi i wyłudzić od nich pieniądze. Dlatego w przypadku przejęcia konta warto poinformować bliskich znajomych, którzy byliby skłonni pożyczyć nam pieniądze np. przez BLIK, aby tego nie robili, gdyż konto zostało przejęte.

Jak sprawdzić, czy ktoś wszedł na mój Instagram

Wejdź na aplikację Instagrama, którą masz zainstalowaną na telefonie. Następnie przejdź do swojego profilu klikając swój awatar znajdujący się w prawym dolnym rogi ekranu telefonu. Na górze znajdziesz „hamburger menu”, czyli trzy poziome kreski. Po ich dotknięciu przejdziesz do ustawień aplikacji.

Wejdź teraz w zakładkę „Twoja aktywność”. Zobacz, czy nie znajdują się tam rzeczy, których Ty nie odwiedzałaś. Jeśli są jakieś linki, które z pewnością nie klikałaś, może świadczyć to o tym, że ktoś korzystał z Twojego Instagrama. Wtedy szybko zmień hasło i włącz dwuetapowe logowanie. Skoro możesz się zalogować do konta, to oznacza, że jeszcze nikt tego nie zrobił.

Następną rzeczą, którą musisz zweryfikować jest aktywność dotycząca logowania. Tym razem wchodzimy więc do zakładki „Bezpieczeństwo”. Następnie klikamy „Aktywność dotycząca logowania”. Zobaczymy teraz urządzenia i miejsca, z których się logowaliśmy i na których jesteśmy aktualnie zalogowani.

Jeśli nie rozpoznajesz jakiejś lokalizacji to sygnał, aby również jak najszybciej zmienić hasło. Masz jeszcze szansę zablokować komuś dostęp. Zanim jednak to zrobisz, kliknij trzy kropki obok lokalizacji, które nie poznajesz, a następnie „Wyloguj”.

Jak zmienić hasło na Instagramie?

Pozostań w ustawieniach bezpieczeństwa. Przejdź do sekcji „Hasło” i podaj bieżące hasło, a następnie dwa razy nowe hasło. Najlepiej, aby było to trudne hasło składające się ze znaków specjalnych, cyfr i liter. Możesz skorzystać z generatorów haseł dostępnych w Internecie.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Instagramie?

Wróć do ustawień bezpieczeństwa. Teraz przejdź do zakładki „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”. Następnie kliknij „Rozpocznij”. Wybierz jedną z metod uwierzytelniania. Możesz dostawać kody SMS. Jeśli jednak korzystasz z aplikacji do uwierzytelniania np. Google Authenticator, to wystarczy, że zaznaczysz opcję „Aplikacja uwierzytelniająca” i wtedy Instagram sam znajdzie ją w Twoim telefonie.

Jeśli wybierzesz kody SMS, wtedy na Twój numer zostanie wysłany kod potwierdzający. Po jego wpisaniu uwierzytelnianie dwuskładnikowe zostanie włączone. Teraz jeśli ktoś będzie chciał się zalogować do Twojego konta na Instagram, nie wystarczy, że będzie znał login Instagram i hasło. Musi jeszcze dodatkowo mieć dostęp do Twojego telefonu, aby móc odebrać kod SMS. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo na Instagramie i chroni Cię przed dostępem niepożądanych osób do Twojego konta.

Na koniec procesu aktywacji zobaczysz listę kodów zapasowych. Zapisz je w miejscu, w którym będziesz mieć do nich dostęp nawet jeśli zgubisz telefon. Pozwolą Ci one wtedy zalogować się na konto nawet jeśli nie będzie możliwa dwuskładnikowa weryfikacja.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą konta na Instagramie?

Rady te dotyczą nie tylko Instagrama, ale w zasadzie każdego miejsca w sieci, do którego logujecie się. Pamiętajcie o tym, że najlepiej do każdego serwisu posiadać osobne hasło. Na pewno oddzielić należy usługi finansowe od stron rozrywkowych. Posiadanie wspólnego adresu e-mail i hasła na oby tych typach stron jest bardzo niebezpieczne. Strony dotyczące rozrywki są zwykle słabiej zabezpieczone od stron banków i instytucji finansowych. Dlatego dochodzi częściej do kradzieży danych z tych stron i wypłynięcia naszych haseł i loginów do sieci. W rękach przestępców internetowych stają się one bardzo groźną bronią.

Wszędzie, gdzie jest to możliwe warto skorzystać z weryfikacji dwuetapowej. Dwuskładnikowe logowanie zwiększa bezpieczeństwo konta. Dzięki temu, aby zalogować się na nie nie wystarczy już tylko znać login i hasło. Trzeba jeszcze mieć dostęp do telefonu z aplikacją uwierzytelniającą lub z potwierdzeniem SMS.

Pamiętajcie również o tym, aby ustawiać silne hasła. Powinny one składać się z wielu znaków, w tym cyfr, liter małych oraz dużych i znaków specjalnych. Hasła powinny być przypadkowe. Możemy w tym celu posilić się generatorami haseł dostępnymi w sieci.

Oczywiście zapamiętanie takiej ilości haseł byłoby trudne. Na szczęście pomaga nam w tym przeglądarka, która posiada opcję zapamiętywania haseł, które następnie w bezpieczny sposób są przechowywane na komputerze lub telefonie.

Co zrobić, gdy ktoś się włamał na nasze konto Instagram?

Jeśli ktoś włamał się na nasze konto, ale mamy do niego dostęp możemy zareagować, ale musimy zrobić to szybko.

  1. Wejdź na swoje konto e-mail. Wyszukaj wiadomości od Instagram. Jeśli jest wiadomość dotycząca zmiany adresu e-mail przeczytaj ją i znajdź w niej opcję odwrócenia zmian „revert this change”. Dla bezpieczeństwa możesz zmienić hasło na skrzynce pocztowej. Sprawdź w ustawieniach poczty czy nie ma dodatnych dodatkowych adresów e-mial czy numerów telefonów do odzyskiwania hasła, które do Ciebie nie należą.
  2. Przejdź do ustawień bezpieczeństwa, a następnie aktywność dotyczącą logowania. Wyloguj lokalizacje, których nie rozpoznajesz. Najlepiej pozostaw tylko tą, z której aktualnie korzystasz.
  3. W ustawieniach bezpieczeństwa zmień swoje hasło.
  4. Następnie włącz logowanie dwuetapowe.

Jeśli Twoje konto zostało już zablokowane przez hackera, zmienił on dane dostępowe i nie możesz się zalogować, wtedy musisz skorzystać z pomocy Instagrama. Możesz oczywiście wypróbować opcję resetowania hasła. Zadziała, jeśli hacker nie zmienił jeszcze adresu e-mail dotyczącego konta. Jeśli jednak to zrobił przejdź na stronę pomocy Instagram i opisz swój problem.

Podobne artykuły