Zobacz dlaczego żarówki energooszczędne szkodzą zdrowiu

Zdrowie Data publikacji: 2018-08-02

Żarówki energooszczędne mają ograniczyć zużycie energii elektrycznej w naszym domu i zadbać o ogólny stan środowiska. Jednak czy są one tak dobre dla naszego zdrowia? Tak naprawdę nie można ich nazwać żarówkami. Słowo to pochodzi od żarzenia się, a tak właśnie działała tradycyjna żarówka. Żarówki ledowe czy świetlówki działają na innej zasadzie, jednak samo nazewnictwo jest jedynie ciekawostką. Nie zmienia to jednak faktu, że takie źródła światłą stały się popularne na całym świecie, również w Polsce.

Świetlówki mogą być winne nowotworom

Zespół naukowców z Niemiec twierdzi, że świetlówki kompaktowe emitują toksyny takie jak fenol, naftalen i styren. Peter Braun, który przeprowadził testy w laboratorium Alab w Berlinie twierdzi, że substancje rakotwórcze takie jak te powinny być trzymane jak najdalej od środowiska ludzkiego. Zaznacza, że świetlówek nie powinniśmy używać w miejscach niewentylowanych oraz w zbyt dużej bliskości naszej głowy.

Abraham Haim, profesor biologii na Uniwersytecie w Hajfie w Izraelu, mówi, że może istnieć związek między ekspozycją na światło nocne a ryzykiem zachorowania na raka piersi, ale ryzyko rośnie, gdy używa się energooszczędnych żarówek.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Chronobiology International ujawniło, że to światło niebieskie CFL zakłóca poziom melatoniny w organizmie, która jest hormonem odpowiedzialnym za łatwe zasypianie.

Mówiąc to, Haim wspomniał, że jego praca to tylko teoria. Oczywiście należy przeprowadzić więcej badań, aby uzyskać bardziej konkretne wyniki.

Inni twierdzą, że nie ma powodów do Paniki

Wielu ekspertów twierdzi, że rtęć w świetlówkach występuje w małej ilości więc nie powinna budzić w nas niepokoju. Oczywiście należy uważać podczas zbicia żarówki i wywietrzyć mieszkanie, ale podczas normalnego korzystania nie ma powodów do obaw. Tak samo jak z promieniowaniem ultrafioletowym, które nie jest w stanie uszkodzić komórek.

Jednak nie można nie zwracać uwagi na doniesienia o szkodliwości. Badanie przeprowadzone przez Stone Brook University w Nowym Jorku wykazało, że komórki skóry w płytkach Petriego zmieniły się po wystawieniu na działanie tego typu światła. Jednak tak naprawdę zmiana nie jest wielka. Rok używania takiej żarówki odpowiada 20 minutom wystawienia na bezpośrednie słońce w takim miesiącu jak wrzesień.

Używać czy nie?

Wszystko zależy od nas, nie ma bowiem 100% dowodów na to, że żarówki te mogą nam szkodzić. Zdania badaczy są podzielone. Dlatego powinniśmy jako konsumenci być świadomi i śledzić nowinki aby móc wybierać dobrze. Przemysł patrzy niestety tylko na zysk i jeśli coś nie jest zakazane, a przynosi zyski to prawdopodobnie będziemy mogli to kupić.

Źródło artykułu: https://www.shared.com/stay-away-from-energy-saving-light-bulbs/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły